W Łodzi pojawią się drogi "wybaczające" błędy i zegary na skrzyżowaniach?

Agnieszka Magnuszewska
Czy w Łodzi pojawią się zegary odmierzające czas do zielonego światła? Fot: Tomasz Hołod/Polskapresse
Czy w Łodzi pojawią się zegary odmierzające czas do zielonego światła? Fot: Tomasz Hołod/Polskapresse
"Wybaczająca" droga, zegary przy sygnalizacji i pasy dla MPK - takie propozycje znalazły się w Miejskim Programie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Do 4 marca łodzianie mogą wysyłać do Zarządu Dróg i Transportu wnioski i opinie, dotyczące programu. Można m.in. zaproponować trzy odcinki ulic, które winny być objęte kontrolą radarową.

Niektóre pomysły łodzian już w programie zawarto, choć wcześniej pracownicy ZDiT nie byli nimi zbyt zainteresowani. Tak było z

Czy w Łodzi pojawią się zegary odmierzające czas do zielonego światła? Fot: Tomasz Hołod/Polskapresse
Czy w Łodzi pojawią się zegary odmierzające czas do zielonego światła? Fot: Tomasz Hołod/Polskapresse

wytyczeniem specjalnych pasów dla pojazdów MPK

- To co proponuje ZDiT, zawarłem w piśmie w 2011 roku. Otrzymałem odpowiedź, że mój pomysł jest niezasadny. Co takiego się zmieniło? - pyta Krzysztof Komorowski, logistyk.

Dwa lata temu ZDiT wyjaśnił mu, że przepisy wykluczają możliwość wydzielenia pasów dla ruchu autobusowo-tramwajowego. Powód? Możliwość awarii sygnalizacji świetlnej i kłopoty ze skrętem autobusów w prawo. Teraz pracownicy ZDiT interpretują tamtą odpowiedź inaczej.

- W piśmie ZDiT do pana Komorowskiego nie jest definitywnie napisane, że pomysł nie jest zasadny. Zwracamy tam uwagę, że ewentualne wprowadzanie tej nowinki wymaga spełnienia warunków co do przebiegu wspólnych tras, wspólnych sygnalizacji i spójnych przepisów ruchu drogowego - podkreśla Jacek Sarzało, naczelnik wydziału komunikacji społecznej w ZDiT. - Od kilku lat takie rozwiązanie w Łodzi istnieje - z ulicy Narutowicza w ulicę Strykowską w lewo autobusy MPK skręcają z torowiska. Proponowane teraz pasy dla pojazdów MPK dotyczą tylko lokalizacji, w których między uczestnikami dróg nie byłoby kolizji.

Jest też propozycja montażu  zegarów, które odmierzają czas do zielonego światła. Takie rozwiązanie sprawdza się w Bełchatowie. Jednak gdy w 2009 roku pytaliśmy o możliwość ich montażu, pracownicy ZDiT mieli wątpliwości. Wyjaśniali, że zegary działają z sygnalizacją stałoczasową, a w Łodzi większość świateł jest "inteligentna", bo dostosowuje się do ruchu.

Są też propozycje, takie jak droga "wybaczająca" kierowcom błędy. Chodzi o zminimalizowanie skutków wypadnięcia auta z jezdni. Z takiej drogi można np. bezpiecznie zjechać, gdy pirat drogowy zajedzie nam drogę.

Inna propozycja to  kolorowe strefy na skrzyżowaniach.

- W Łodzi jest 20 tys. pionowych znaków. Tak duża ich liczba sprawia, że stają się nieczytelne. Kolorowe strefy na skrzyżowaniach zwiększą uwagę kierowców - wyjaśnia Anna Aleksandrowicz z biura prasowego ZDiT.

Zespół opracowujący projekt MPBRD zaproponował, by kolorowe strefy stworzyć na skrzyżowaniach: Ogrodowa - Nowomiejska - Północna oraz Łagiewnicka - Wojska Polskiego.

Wnioski do programu można wysyłać do 4 marca
Formularz konsultacyjny dostępny jest w internecie na stronie http://bip.uml.lodz.pl/ i na stronie ZDiT w zakładce "konsultacje społeczne". Wnioski można odesłać pod adresem: [email protected] lub pocztą do Zarządu Dróg i Transportu przy ul. Piotrkowskiej 175, 90-447 Łódź. Drogowcy organizują też spotkanie z łodzianami 28 lutego w dużej sali obrad magistratu. Konsultacje przewidziane są w godz. 17 - 20.

źródło: Dziennik Łódzki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty