Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W jakich krajach opony zimowe są obowiązkowe?

(DKO)
Opony zimowe swoją wyższość przy niskich temperaturach pokazują nie tylko na śniegu/fot. PSA
Opony zimowe swoją wyższość przy niskich temperaturach pokazują nie tylko na śniegu/fot. PSA
Na przełomie października i listopada jak co roku ruszy masowa wymiana opon letnich na zimowe. W Polsce jazda na takim ogumieniu nie jest obowiązkowa. Ale w wielu krajach Europy jest inaczej.
Opony zimowe swoją wyższość przy niskich temperaturach pokazują nie tylko na śniegu/fot. PSA
Opony zimowe swoją wyższość przy niskich temperaturach pokazują nie tylko na śniegu/fot. PSA

W ubiegłym roku posłowie proponowali, by w naszym kraju wprowadzić obowiązek jazdy na oponach zimowych od 1 listopada do 31 marca. Ten pomysł nie znalazł jednak poparcia i go zarzucono.

- Mimo że wymiana opon na zimowe nie jest obowiązkowa, zaleca się, aby dokonać jej, gdy średnia temperatura przez kilka dni spada poniżej siedmiu stopni Celsjusza. Ogumienie przystosowane do śniegu i niższych temperatur zapewni nam dużo lepszą przyczepność w trudnych warunkach pogodowych. Odpowiedni skład mieszanki sprawi, że opona nie stwardnieje przy niższych temperaturach, a konstrukcja bieżnika zapewni odpowiednią trakcję – mówi Filip Fischer, kierownik działu obsługi klienta w Oponeo.pl.

W Europie zdecydowana wiele państw ma przepisy określąjące termin wymiany opon na zimowe. Taki obowiązek istnieje między innymi w Niemczech, Austrii, Norwegii, Szwecji, Czechach (na specjalnie oznakowanych drogach), Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii, Rumunii, czy też Turcji. W tym ostatnim kraju 27 prowincji jest zwolnionych z tego obowiązku. Zimówki zakłada się między 1 grudnia a 1 kwietnia w pozostałych 54 regionach. W większości krajów jazda na oponach zimowych jest obowiązkowa od 1 grudnia do 31 marca.

Kierowcy nie muszą wymieniać opon na zimowe w Holandii, Belgii, Danii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Portugalii, Bułgarii, Macedonii, Albanii i Grecji. Osobne przepisy obowiązują we Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Włoszech i Czarnogórze, gdzie nie ma ogólnego obowiązku wymiany opon na zimowe, ale są określone konkretne warunki, w których kierowcy muszą to robić, np. w Alpach Francuskich lub gdy wymagają tego znaki drogowe. W Szwajcarii stosowanie ogumienia zimowego nie jest nakazane prawem, ale w razie wystąpienia warunków zimowych, zaleca się wymianę opon.

U naszych zachodnich sąsiadów odpowiedni przepis wprowadzono 4 grudnia 2010 roku. Co ciekawe – chociaż w Polsce pomysł spotkał się z dużym sprzeciwem społeczeństwa – w Niemczech aż 93 proc. ankietowanych poparło nowe przepisy, a prawie połowa, bo 49 proc. opowiedziało się za tym, aby okres zimowy wydłużyć także na październik oraz kwiecień. O zmianę przepisów w Niemczech apelował między innymi automobilklub ADAC. W licznych testach udowodniono, że opona zimowa sprawuje się znacznie lepiej na śniegu lub nawet przy niższej temperaturze, co z kolei przekłada się na większe bezpieczeństwo na drodze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty