Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W jaki sposób odwołać się od mandatu?

(kr)
Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
Jeśli właściciel pojazdu odmówi wskazania osoby kierującej jego pojazdem, który został zarejestrowany przez fotoradar, naraża się na grzywnę. Ma on jednak pewne prawa.
Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Kiedy właściciel pojazdu dostaje zdjęcie z fotoradaru, ma kilka opcji do wyboru:

1. Jeżeli to on prowadził pojazd, może wskazać siebie.

2. Możliwe jest również przedstawienie dowodu, że nie jest on ani włascicielem, ani posiadaczem pojazdu.

3. Inną opcją jest wskazanie osoby, która kierowała pojazdem.

4. Można nie wskazać nikogo.

5. Ostatnim możliwym wyjściem, jest przedstawienie dowodu, że pojazd był użyty wbrew jego woli i wiedzy przez nieznaną osobę, czemu nie mógł zapobiec.

Tylko w wypadku, gdy właściciel lub posiadacz pojazdu nie wskaże komu powierzył pojazd do kierowania lub używania, naraża się na odpowiedzialność za wykroczenie określone w kwestionowanym art. 96 § 3 k.w.

Pamiętajmy, że wezwanie musi zawierać dokładny opis zdarzenia, czyli raport z fotoradaru, który posiada takie informacje, jak data, godzina, numer zdjęcia, miejsce, numer rejestracyjny i marka pojazdu., a także dopuszczalna prędkość w miejscu kontroli, prędkość, która została zarejestrowana i przekroczenie, którego dopuścił się kierowca.

Niewskazanie kierowcy jest wykroczeniem, za które grozi mandat na podstawie art. 96 § 3 kodeksu wykroczeń. Jeśli właściciel auta tego mandatu nie przyjmie, to ryzykuje tym, że sprawa trafi do sądu. Tej kwestii dotyczy wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 12 marca 2014 r. (P27/13), w którym Trybunał uznał, że art. 96 § 3 jest zgodny z konstytucją. Równocześnie Trybunał uznał, że nie ma podstaw prawnych adresowanie do właściciela lub posiadacza pojazdu przez uprawniony organ alternatywnego żądania wskazania, komu został powierzony pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie albo przyjęcia mandatu karnego za popełnione wykroczenie drogowe.

Nie polecane jest pozostawianie wezwań bez odpowiedzi, lecz wskazanie wzywającemu organowi wadliwości jego wezwania w celu uniknięcia ich ponawiania.

Wezwania wysyłane przez straże miejskie nie wskazują konkretnej osoby, która miała dane wykroczenie popełnić, a zgodnie z artykułem Art. 97 § 1 pkt 3 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia grzywna może zostać nałożona przez straż tylko wtedy, gdy „stwierdzi popełnienie wykroczenia za pomocą przyrządu kontrolno-pomiarowego lub urządzenia rejestrującego, a sprawca nie został schwytany na gorącym uczynku lub bezpośrednio potem, i nie zachodzi wątpliwość co do sprawcy czynu".  Wezwany nie wie nawet w jakim charakterze występuje, czy jest świadkiem, czy obwinionym. Dodatkowo pisma te nie zawierają również pouczenia o tym, że wezwany ma prawo do odmowy składania wyjaśnień, jeśli mogłyby one zaszkodzić bliskiej mu osobie.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty