Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Volkswagen XL1. Najoszczędniejszy model już wyprzedany [video]

Michał Kij
Volkswagen XL1 / Fot. Michał Kij
Volkswagen XL1 / Fot. Michał Kij
Litr paliwa na setkę? Komu nie spodobałby się taki samochód! Podpowiem: koszykarzom i ludziom czynnie sprzeciwiającym się terrorowi szczupłej sylwetki.
Volkswagen XL1 / Fot. Michał Kij
Volkswagen XL1 / Fot. Michał Kij

Ostatni klient odebrał ostatniego Volkswagena XL1 w kwietniu 2015 r. Przez rok powstało 250 sztuk, co zapewniło autu status seryjnego. 50 zostało w koncernie do promocji i badań. Pozostałe rozeszły się wśród maniaków motoryzacji i kolekcjonerów. Niektóre skończyły jako firmowe maskotki. W Polsce nikt nie kupił XL1, co raczej nie dziwi zważywszy na cenę auta wynoszącą 111 000 euro.

XL1 to eksperyment i pokaz siły. Na początku XXI wieku Ferdynand Piëch, wówczas prezes zarządu Volkswagen AG rzucił hasło auta spalającego 1 l/100 km. Zostało zrealizowane w 2002 r. pod postacią prototypu 1L, w którym kierowca i pasażer siedzieli jeden za drugim, aby wóz był bardziej opływowy. Pięć lat później zapowiedziano, że „jednolitrowy” samochód będzie produkowany seryjnie i w 2009 zaprezentowano we Frankfurcie nad Menem kolejną jego wersję nazwaną dla odmiany L1. Dwa lata później w Katarze odsłonięto XL1, którego wariant seryjny zadebiutował w 2013 r. w Genewie. Realizację zamówień rozpoczęto w 2014. Jedyny, znajdujący się w naszym kraju egzemplarz został zarejestrowany przez spółkę Volkswagen Group Polska.

XL1 imponuje kształtem. Za sunąca nisko przy asfalcie białą kroplą obracają się głowy przechodniów. Wielu sięga po komórkę, aby zrobić zdjęcie. Na parkingu Volkswagen odsłania kolejny atut: otwierane ku górze drzwi, stroszące się jak w Lamborghini. Projektanci zdecydowali się na nie, aby ułatwić wsiadanie.

Volkswagen XL1 / Fot. Michał Kij
Volkswagen XL1 / Fot. Michał Kij

Widok auta działa na emocje, bliższe oględziny i dłuższa przejażdżka – na intelekt. Można poznać ideę stojącą za XL1 i docenić żelazną konsekwencję, z jaką zrealizowali ją konstruktorzy. Samochód miał maksymalnie wykorzystywać dostępne zasoby energii. Dlatego jest lekki i opływowy. Volkswagen podaje, że do jazdy z prędkością 100 km/h „kroplowy” XL1 potrzebuje zaledwie 8,4 KM. W trybie elektrycznym zużywa zaledwie 0,1 kWh na 1 kilometr.

Nadwozie jest z tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem węglowym (CFK). Jego elementy tworzą sztywną skorupę, pod którą są aluminiowe wzmocnienia zmniejszające skutki kolizji. Ma kute, magnezowe obręcze kół oraz ceramiczne tarcze hamulcowe – jak w samochodach sportowych. Wszystko, aby było jak najlżej.

Deskę rozdzielczą wykonano z drzewnej celulozy, a boczne szyby z poliwęglanu. Mają tylko 1 mm grubości. Szyby opuszcza się korbką, silniczki elektryczne byłyby za ciężkie. Nie ma też wspomagania układu kierowniczego, ale przy tak wąskich oponach nie przeszkadza to zanadto przy manewrowaniu, choć kierownica jest maleńka.

Volkswagen XL1 / Fot. Michał Kij
Volkswagen XL1 / Fot. Michał Kij

Zrezygnowano z zakłócających opływ powietrza lusterek wstecznych. Ich rolę odgrywają kamery z wyświetlaczami na boczkach drzwi. Gładka płyta przykrywająca spód auta oraz osłony tylnych kół też służą polepszeniu własności aerodynamicznych.

Pamiątką po 1L jest ustawienie foteli. Siedzenie pasażera jest cofnięte względem fotela kierowcy. Nie ma żadnej regulacji. Kierowca może przesunąć fotel przód-tył oraz „kołyskowo” zmienić kąt jego nachylenia. XL1 jest o 13 cm niższy niż Porsche Boxter i bardzo wysokie osoby mogą odczuwać pewien dyskomfort. Nawiasem mówiąc oba auta powstają w tym samy zakładzie Volkswagen Osnabrück GmbH (dawniej Karmann).

Przed pasażerem umieszczono akumulatory litowo-jonowe. Za kabiną jest układ napędowy złożony z silnika Diesla i elektrycznego. W przenoszeniu momentu obrotowego obu silników na koła pośredniczy 7-biegowa skrzynka DSG z funkcją „Sport”. XL1 jest hybrydą równoległą „plug-in”, można go doładowywać z gniazdka. Na silniku elektrycznym ma zasięg 50 km.

Przyciskiem na desce rozdzielczej można zmusić auto do jazdy wyłącznie „na prądzie”. Diesel włącza się dopiero gdy zasoby energii są na wyczerpaniu lub kierowca mocno wciśnie gaz powodując włączenie funkcji kick-down w skrzyni biegów. Naładowanie baterii do pełna zajmuje 3,5 godziny. Tankowanie mniej niż podciągnięcie skarpetek. Zbiornik ma tylko 10 l.

Jazda o kropelce to w XL1 żadna sztuka, choć aby osiągnąć wspomniane przez producenta 0,9 l/100 km trzeba sięgnąć po przycisk napędu elektrycznego. Gdy bateria „siądzie” spalanie od razu podskoczy do… 1,6-1,7 l/100 km! Jeśli włączyć tryb sportowy, pedał gazu staje się bardziej czuły i Volkswagen szparko rwie do przodu.

Volkswagen XL1 / Fot. Michał Kij
Volkswagen XL1 / Fot. Michał Kij

Sztywne nadwozie z cieniutkich płatów tworzywa oraz gokartowe zawieszenie z wąskimi kołami powodują, że wrażenia są podobne jak w szybowcu. Czasem zatrzęsie, tylko hałas jest dużo mniejszy.

Chyba jedynym samochodem, z którym można porównać XL1 – „pierwsze, seryjne, jednolitrowe auto”, jest EV1 produkowany w latach 1996-99 przez General Motors – „pierwszy, celowo zaprojektowany, seryjny samochód elektryczny”. Nawet ich sylwetki są podobne. W końcu oba powstały z myślą o tym samym: sławie i minimalnym zużyciu energii.

Marka/modelVolkswagen XL1GM/Saturn EV1
Okres produkcji2014-151996-99
Liczba egzemplarzy2501117
Cena111 000 EUR34 000 USD*
Typ nadwozia/liczba drzwifastback/2fastback/2
Współczynnik Cx0,1890,19
Liczba miejsc22
Wymiary i masy  
Długość/szerokość/wysokość (mm)3888/1665/11534310/1765/1283
Rozstaw osi (mm)22242512
Masa własna (kg)7951319**
Pojemność bagażnika (l)120275
Pojemność zbiornika paliwa (l)10-
Układ napędowy  
SilnikDiesel+elektrycznyelektryczny
Silnik elektryczny  
Moc (KM)27137
Maks. moment obr. (Nm)140149
Silnik spalinowy  
Rodzaj paliwaolej napędowy-
Liczba cylindrów2-
Pojemność (cm3)800-
Moc (KM)48-
Maks. moment obr. (Nm)120-
Napędzana ośtylnaprzednia
Skrzynia biegów typ/liczba przełożeńzautomatyzowana/7-
Przyspieszenie 0-100 km/h (s)12,78***
Prędkość maksymalna (km/h)****160129
Średnie spalanie (l/100 km)0,9-
Emisja CO2 (g/km)21-
Maksymalny zasięg (km)500257
od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty