Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VAT do zwrotu!

Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
Polskie przepisy dotyczące odliczania podatku VAT przy zakupie samochodów i paliwa przez firmy są niezgodne z prawem wspólnotowym. Takie orzeczenie wydał Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Oznacza to, że fiskus będzie musiał zwrócić przedsiębiorcom nawet kilka miliardów złotych.

 

Problem odliczania VAT-u dotyczy właścicieli tych samochodów firmowych, którzy stracili do niego prawo 1 maja 2004 r. w związku z wejściem w życie tzw. wzoru Lisaka (ustawa z 11 marca 2004 r.).

 

Ograniczył on znacznie grupę pojazdów, których dotyczyło prawo do odliczenia podatku. Np. w przypadku aut osobowych przystosowanych do przewozu 5. osób objęło ono tylko te samochody, których ładowność wynosiła co najmniej 697 kg. Wcześniej firmy mogły odliczyć cały VAT, jeżeli dopuszczalna ładowność przekraczała 500 kg.

Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha

 

Wzór Lisaka zmieniono w sierpniu 2005 r., ale przepisy nadal nie są korzystne dla przedsiębiorców. Obecnie VAT przy kupnie pojazdu i VAT od paliwa można odliczać w przypadku aut ciężarowych (dopuszczalna masa całkowita powyżej 3,5 tony) i dostawczych.

 

Dostawczymi są samochody z jednym rzędem siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą. Co więcej - część przeznaczona do przewozu ładunków musi być dłuższa niż połowa długości wnętrza pojazdu mierzona od przedniej do tylnej szyby lub krawędzi podłogi w przypadku braku tylnej szyby.

 

Jeśli samochód nie spełnia tych wymagań, a dodatkowo nie jest pickupem lub nie ma konstrukcyjnie oddzielonej kabiny kierowcy i nadwozia przeznaczonego do przewozu ładunków, zwrot VAT-u nie jest możliwy.

 

Zdaniem sędziów Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), podatnicy mający prawo do odliczania VAT-u przed przystąpieniem Polski do Unii, nie mogli zostać pozbawieni tego prawa po tym, jak Polska stała się członkiem Wspólnoty.

 

Wyrok nie oznacza automatycznego zwrotu nadpłaconego podatku. Aby do tego doszło, niezbędne będą odpowiednie przepisy. Zdaniem ekspertów, przedsiębiorcy mają szansę na odzyskanie ok. 4 mld złotych.

 

- Orzeczenie jest z jednej strony złą wiadomością dla skarbu państwa i Ministerstwa Finansów, bo oznacza potencjalnie duży ubytek w dochodach budżetowych wynikający z konieczności zwrotu niesłusznie pobranego podatku. Z drugiej zaś strony to dobra informacja dla branży motoryzacyjnej. Pojawia się szansa na uzyskanie jednego z lepszych narzędzi stymulujących rozwój rynku, a mianowicie - pełnego odpisu podatku VAT. Przedsiębiorcy zyskają szansę na zakup tańszych samochodów, co może pomóc w zwalczaniu negatywnych skutków kryzysu. Niestety, koszty błędów urzędniczych będą musiały być pokryte z naszych podatków - mówi Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Samar.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty