Uważaj na auta z drugiej ręki

Redakcja
Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock
Kupując używane auto nie kupuj kota w worku. Skorzystaj z porad ekspertów firmy Autotesto i poznaj 3 kluczowe zasady wyboru samochodu z rynku wtórnego.

Kierowcy chętnie decydują się na kupno używanych aut. To niedrogi i prosty sposób, by stać się właścicielem

Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

wymarzonego pojazdu. Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że radość z zakupu szybko ustępuje rozczarowaniu. Można tego uniknąć. Wybierając auto wystarczy pamiętać o 3 zasadach ekspertów firmy Autotesto.

Zasada 1: Sprawdź stan lakieru

Historię pojazdu można odczytać z jego karoserii. Sprzedawcy aut używanych dobrze o tym wiedzą, dlatego starają się tuszować prawdę o przeszłości samochodów.

Według naszych danych auta określane jako bezwypadkowe, często posiadały ślady rozległych prac lakierniczych – _mówi Grzegorz Łoboda, prezes zarządu OK-MOTO sp. z o.o., będącej właścicielem firmy Autotesto. – _Analizy ofert sprzedaży pokazały, że około 70% proponowanych samochodów przeszło takie naprawy.

Oznacza to, że samochody brały udział w stłuczkach lub nawet w wypadkach. To istotne z punktu widzenia potencjalnego kierowcy i jego pasażerów. Eksperci podkreślają, że auta powypadkowe mogą posiadać wady, które w dłuższym czasie doprowadzą do wizyty u mechanika lub awarii pojazdu w trakcie jazdy.

Zasada 2: Obejrzyj podwozie i wnętrze

Wybierając używane auto należy przyjrzeć się podwoziu. Wykazanie jego wad może znacznie obniżyć cenę samochodu. Z tego powodu nieuczciwi sprzedawcy milczą na temat śladów korozji i wżerów, które nie zawsze są widoczne gołym okiem.

- _Najczęściej spotykamy się z rdzewieniem układu wydechowego. Dotyczy to około 36% ofert, które nie wspominają o problemach w tej kwestii – _dodaje Grzegorz Łoboda.

Nie mniej istotne są elementy wnętrza pojazdu, których naprawa może okazać się kosztowna. Analiza Autotesto pokazała, jaki odsetek wad jest ukrywany przez sprzedawców wystawiających ogłoszenia w Internecie:

  • instalacja elektryczna auta – 28%,
  • problemy z działaniem klimatyzacji – 32%,
  • korozja elementów metalowych – 19%.

- _Oglądając auto z drugiej ręki, warto zainteresować się również jego przebiegiem. Cofanie licznika to praktyka, z którą spotkaliśmy się przy niemal połowie sprawdzonych przez nas ofert – _mówi Grzegorz Łoboda

Zasada 3: Przetestuj opony i układ hamulcowy

Stan opon łatwo ocenić. Wystarczy obejrzeć je pod kątem nacięć, pęknięć i wybrzuszeń, a dodatkowo sprawdzić zużycie bieżnika. Nieco inaczej wygląda kwestia układu hamulcowego. Analiza firmy Autotesto pokazała, że nawet 17% ofert nie mówi prawdy na temat jego sprawności.

W tej kwestii przyszły nabywca musi mieć mocno ograniczone zaufanie względem oferty – _tłumaczy Grzegorz Łoboda. - Klocki i tarcze hamulcowe zużywają się w szybkim tempie, a od ich sprawności zależy bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów._

By sprawdzić działanie układu hamulcowego należy wykonać jazdę próbną. Wystarczy zahamować i obserwować zachowanie pojazdu. Jeżeli słyszymy skrzypienie, piski lub pulsowanie pod pedałem to znak, że układ jest niesprawny.

Rozważając kupno używanego samochodu warto zdecydować się na pomoc specjalistów. Rosnącą popularnością cieszą się usługi firm, które dokonują kompleksowego przeglądu takich aut. Specjaliści odwiedzają sprzedającego, weryfikują prawdziwość oferty i sprawdzają samochód od a do z. – _Przyszły nabywca otrzymuje w ten sposób profesjonalną ekspertyzę pojazdu oraz pewność, że auto nie okaże się przysłowiowym kotem w worku – _dodaje Grzegorz Łoboda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty