Uwaga! Las!

Mieczysław Teer
Fot. Arkadiusz Gola:  Na drogę leśną można wjechać samochodem tylko wtedy, gdy jest ona oznakowana drogowskazami dopuszczającymi ruch pojazdów.
Fot. Arkadiusz Gola: Na drogę leśną można wjechać samochodem tylko wtedy, gdy jest ona oznakowana drogowskazami dopuszczającymi ruch pojazdów.
W naszym kraju obowiązuje zakaz wjazdu samochodem do lasu, nawet jeśli na leśnej drodze nie ma szlabanu.

Generalnie w Polsce obowiązuje zakaz wjazdu do lasu pojazdami mechanicznymi. Większość kierowców sądzi, że jeżeli na leśnej drodze nie ma szlabanu albo znaku drogowego zabraniającego wjazdu, to jest to droga, którą wolno się poruszać.

Fot. Arkadiusz Gola:  Na drogę leśną można wjechać samochodem tylko wtedy, gdy jest ona oznakowana drogowskazami dopuszczającymi ruch pojazdów.
Fot. Arkadiusz Gola: Na drogę leśną można wjechać samochodem tylko wtedy, gdy jest ona oznakowana drogowskazami dopuszczającymi ruch pojazdów.

 

W ustawie o lasach sformułowano to w sposób jednoznaczny:

 

Art. 29. ust. 1. Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach,

Ust. 2. Postój pojazdów, o których mowa w ust. 1, na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach oznakowanych.

 

I do kompletu - właściwy przepis kodeksu wykroczeń:

Art. 161. Kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nie należącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nie przeznaczonym, podlega karze grzywny.

 

Pomijając inne zagrożenia, jakie dla lasu sprowadza wjazd pojazdów, przypomnijmy, że pozostawienie samochodu, który wjechał na ściółkę lub śródleśną łąkę może doprowadzić do powstania pożaru pod wpływem rozgrzanego katalizatora! Zagrożenie to nie jest wcale wydumane. Przypadki takie miały już miejsce!

 

Jeszcze trzy informacje. Każdy nadleśniczy może wprowadzić na swoim terenie całkowity zakaz wstępu do lasu. Dzieje się tak w przypadku zagrożeń pożarowych oraz zagrożeń epidemiologicznych.

 

Stałym zakazem wstępu objęte są lasy stanowiące m.in.: uprawy leśne do 4 m wysokości (wiadomość szczególnie ważna dla grzybiarzy, termin “uprawy leśne" oznacza po prostu młody las), powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne oraz ostoje zwierząt.

 

Na terenie lasów i obszarów do nich przyległych Straż Leśna (oraz w niektórych przypadkach także Służba Leśna) ma prawa takie same jak Policja do podejmowania interwencji, legitymowania, wydawania poleceń, nakładania mandatów etc.

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty