Uwaga! Kierowcom zdjęcia robią też szare fotoradary (MAPA)

redakcja.regiomoto
Masz fotoradaru - Kielce
Masz fotoradaru - Kielce
Wielu kierowców jest przekonanych, że tylko nowe „żółte” fotoradary są jedynymi legalnie działającymi. Mamy dla nich złą wiadomość nadal zgodne z prawem jest wykorzystywanie tak zwanych „szarych” fotoradarów, będzie to możliwe do końca czerwca 2014 roku.
Masz fotoradaru - Kielce
Masz fotoradaru - Kielce

– To nie jest działanie bezprawne. One mogą być wykorzystywane do czerwca przyszłego roku – zapewnia Piotr Marzec z delegatury Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, której podlegają fotoradary z województwa świętokrzyskiego.

W województwie świętokrzyskim jest 29 fotoradarów, za które odpowiada Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Osiem z nich zostało zamontowanych w ubiegłym oraz tym roku. Chodzi o urządzenia w Łagowie, Bałtówce, Miedzianej Górze (wszystkie droga krajowa numer 74), Chlewicach (droga numer 78), Młynku, Nietulisku Dużym, Klimontowie (wszystkie droga numer 9) i Skarżysku-Kamiennej (droga numer 42). Działają one 24 godziny na dobę i są ulokowane na masztach w skrzynkach pomalowanych na żółty kolor.

Zobacz też: Mandat z fotoradaru - procedura krok po kroku, przedawnienie. Poradnik

Pozostałych 21 fotoradarów znajduje się na masztach w skrzynkach szarych. To oznacza, że zostały zamontowane jeszcze przed wejściem w życie rozporządzenia ministra infrastruktury z 22 czerwca 2011 roku. Dokument określa warunki techniczne dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także warunków ich umieszczania na trasach.

Wielokrotnie pojawiały się informacje, że tylko te „żółte" fotoradary mogą robić zdjęcia przekraczającym dozwoloną prędkość. Uważa tak większość kierowców. – Z tego, co wiem, to tylko one mogą „łapać" jeżdżących za szybko. „Szare" już nie – mówi pan Jerzy, który codziennie pokonuje wiele kilometrów.

Jak się okazuje, to przekonanie jest mylne. – Nie tylko „żółte", ale i „szare" mogą robić zdjęcia. To nie jest działanie bezprawne – mówi Piotr Marzec, naczelnik Wydziału do spraw Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym w delegaturze południowej i odsyła do paragrafu 2 wspomnianego rozporządzenia. – Mówi on, że fotoradary, które zostały zamontowane w pasie drogowym przed wejściem w życie rozporządzenia i które nie spełniają wymienionych w nim wymagań, mogą być wykorzystywane przez 36 miesięcy. Teraz więc, kiedy do końca czerwca 2014 roku trwa tak zwany okres przejściowy, wszystko odbywa się zgodnie z prawem – podkreśla naczelnik.

A Alvin Gajadhur, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, jasno podkreśla: - Przypominaliśmy o tym w czerwcu 2011 roku. Poza tym przed każdym urządzeniem musi stać znak informujący, że na określonym odcinku będzie fotoradar. Jeżeli takiego znaku nie ma, to nie może być przeprowadzana kontrola fotoradarowa – mówi.

Bartłomiej Bitner „Echo Dnia"
[email protected] 

Samochodowa mapa Polski - korki na żywo, fotoradary, remonty, wypadki:


od 16 lat
Wideo

Inwestycje drogowe w Miliczu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na motofakty.pl Motofakty