Utrata prawa jazdy i zakaz prowadzenia pojazdów - sprawdź, za co grożą

Sławomir Draguła
Kiedy stracisz prawo jazdy? – Poradnik
Kiedy stracisz prawo jazdy? – Poradnik
Na drodze prawo jazdy mogą zatrzymać funkcjonariusze policji i Inspekcji Transportu Drogowego. Dokument odbiera też sąd.
Kiedy stracisz prawo jazdy? – Poradnik
Kiedy stracisz prawo jazdy? – Poradnik

Blankiet prawa jazdy odebrany kierowcy na drodze w zależności od sytuacji policjanci przekazują do prokuratury, sądu, starosty lub prezydenta miasta na prawach powiatu, którzy wydają postanowienie o jego zatrzymaniu. Kierowca dostaje od funkcjonariuszy powiadomienie, które daje możliwość kierowania pojazdami przez siedem dni od daty jego wystawienia. Prawo jazdy może odebrać także Żandarmeria Wojskowa, ale tylko w odniesieniu do kierowców, którzy prowadzą pojazdy należących do armii. 

Funkcjonariusz może zatrzymać prawo jazdy, jeśli uzna, że jest na tyle zniszczone, że ciężko odczytać z niego informacje, jeśli ma podejrzenia, że jest podrobione lub straciło ważność. 

Uwaga na punkty karne

Prawo jazdy odbierane jest każdemu kierowcy, który przekroczy limit 24 punktów karnych. W przypadku osób, które mają doświadczenie mniejsze niż rok, limit ten wynosi 20 punktów. W takiej sytuacji prawo jazdy na wniosek policji odbiera starosta lub prezydent miasta.

Kierowcy, którzy prawo jazdy mają dłużej niż rok i limit punktów karnych na wyczerpaniu, raz na pół roku mogą pójść na kurs reedukacyjny prowadzony przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Kasuje on sześć punktów.

- Niektórzy kierowcy, wiedząc że naliczane im właśnie punkty karne spowodują przekroczenie limitu, nie przyjmują mandatu i wybierają drogę sądową. Liczą na to, że przed wyrokiem pójdą na kurs i skasują sześć punktów. Ale to nic nie pomoże, bo sąd i tak naliczy punkty z datą popełnienia wykroczenia. Tak czy inaczej stracą prawo jazdy – mówi podinspektor Piotr Boba z wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. 

Gdy stwarzasz zagrożenie na drodze, możesz stracić prawo jazdy na długo

Policjant może zatrzymać prawo jazdy w sytuacji, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że kierowca popełnił wykroczenie lub przestępstwo, za który może zostać orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. 
- Dokument możemy zabrać więc, gdy stwarza zagrożenie na drodze, np. znacznie przekracza prędkość, wyprzedza na podwójnej ciągłej, na przejściach dla pieszych, nie reaguje na sygnały do zatrzymania się – wylicza Piotr Boba. – Dokument można też stracić nie udzielając pomocy ofierze wypadku.

Prawo jazdy zabierają automatycznie za jazdę pod wpływem alkoholu

Funkcjonariusze od razu zabierają też prawo jazdy kierowcy przyłapanemu na jeździe pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

- W zależności od stężenia alkoholu prawo jazdy może zostać odebrane na okres od sześciu miesięcy do dziesięciu lat – mówi podinspektor Maciej Milewski z wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Postanowienie o zatrzymaniu dokumentu, odebranego na drodze przez policjantów, w ciągu 14 dni wydaje prokuratura lub sąd.

– Jeśli natomiast pijany lub będący pod wpływem narkotyków kierowca spowodował wypadek, w którym są ranni lub ofiary śmiertelne, sąd może orzec zakaz prowadzania pojazdów na zawsze – wyjaśnia sędzia Waldemar Krawczyk z Sądu Okręgowego w Opolu. 

Czasowy zakaz prowadzenia pojazdów sąd orzeka zawsze, gdy kierowca jest pijany, pod wpływem środków odurzających lub zbiegł z miejsca wypadku. Może go też nałożyć na kierowcę, który stworzył poważne zagrożenie na drodze, np. znacznie przekroczył prędkość.

Gdy przeprowadzane jest badanie krwi lub moczu na zawartość alkoholu lub narkotyków, prawo jazdy zatrzymuje się do czasu uzyskania wyników tego badania. Jeżeli nie nastąpi to w ciągu 30 dni od dnia zatrzymania dokumentu, należy niezwłocznie zwrócić je właścicielowi.

O wydaniu postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy zawiadamiany jest wydział komunikacji starostwa lub miasta na prawach powiatu. Postanowienie o cofnięciu prawa jazdy wydaje starosta lub prezydent miasta także wtedy, gdy nie przejdziemy badań lekarskich, czy badań psychologicznych. Policja kieruje na nie osoby, które zostały przyłapane na jeździe po pijanemu, spowodowały wypadek, czy swoją jazdą zagrażały bezpieczeństwu na drodze. 

Egzamin jest konieczny, by odzyskać prawo jazdy

Zobacz też: Na prawo jazdy będzie można zdawać w większej liczbie miast. Ustawa podpisana.

Kierowca zawsze traci uprawnienia wszystkich posiadanych kategorii. Aby je odzyskać, musi zdać egzaminy na każdą kategorię. Kierowcy, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok i stracą je z powodu przekroczenia limitu punktów karnych, przed egzaminem muszą powtórzyć kurs. 

Jeśli sądowy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono na okres maksymalnie roku, aby odzyskać prawo jazdy, nie trzeba zdawać egzaminu.

Sławomir Draguła

od 12 lat
Wideo

Bezpieczeństwo na drogach podczas weekendu i w Boże Ciało

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty