Umowa kupna-sprzedaży samochodu. Jak ją sporządzić?

Wojciech Frelichowski
Fot. Wojciech Frelichowski
Fot. Wojciech Frelichowski
Teoretycznie, umowa kupna-sprzedaży samochodu wydaje się być dokumentem prostym do sporządzenia. Każda pomyłka lub niedomówienie może jednak mieć później następstwa prawne. Przypominamy, co powinna zawierać prawidłowa umowa kupna-sprzedaży auta.
Fot. Wojciech Frelichowski
Fot. Wojciech Frelichowski

Umowa kupna-sprzedaży samochodu jest dokumentem ważnym nie tylko dla kupującego i sprzedającego. To także dokument, do którego mają wgląd różne urzędy i instytucje, jak wydziały komunikacji, skarbówka czy towarzystwa ubezpieczeniowe.

Dlatego umowa musi być sporządzona w taki sposób, aby nie było wątpliwości kto jest sprzedającym, kto kupującym oraz czego dotyczy ów dokument.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu nie musi być sporządzona na jakimś specjalnie przygotowanym druku.

- Wystarczy arkusz zwykłego, czystego papieru, na którym spisujemy umowę. Ważne jednak, aby na tak przygotowanej umowie były wszystkie dane kupującego, sprzedającego oraz dane dotyczące samochodu - mówi Łukasz Staciwa, szef firmy Motorodadca.pl, która zajmuje się usługami finansowymi i ubezpieczeniowymi.

Umowę sprzedaży samochodu należy sporządzić w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach dla obu stron. Dokument powinien zawierać przynajmniej: datę sprzedaży auta, imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer dowodu osobistego i przez kogo został wydany oraz PESEL kupującego i sprzedającego (w przypadku firmy nazwę i adres siedziby firmy, REGON), dane pojazdu, czyli markę, model, numer rejestracyjny, rok produkcji, numer VIN oraz oczywiście cenę samochodu.

- Bardzo ważne są podpisy kupującego i sprzedającego, bo czasem zdarza się, że brakuje podpisu jednej ze stron. Brak podpisu powoduje, że umowa jest nieważna - podkreśla Łukasz Staciwa.

Mimo że umowę można sporządzić samemu, to jednak wygodniej jest skorzystać z gotowych formularzy dostępnych w internecie, chociażby na naszym portalu. Są tam już zawarte najistotniejsze elementy, które musi zawierać umowa. Wystarczy tylko wypełnić odpowiednie ramki.

Po dokonaniu transakcji kupujący i sprzedający muszą pamiętać o kilku ważnych sprawach. Sprzedający przekazuje kupującemu polisę OC, zaś sam w ciągu 14 dni powinien zawiadomić swoje towarzystwo ubezpieczeniowe o fakcie sprzedaży pojazdu.

- To ważne, aby ewentualne szkody poniesione przez nowego właściciela auta nie wpłynęły na historię ubezpieczenia sprzedającego - dodaje Staciwa.

Ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela pojazdu, który ma prawo korzystać z niego do końca okresu, na który umowa została zawarta. Może oczywiście zawrzeć nową umowę z innym ubezpieczycielem informując poprzednie towarzystwo o rezygnacji z polisy.

Jeśli chodzi o ubezpieczenia AC, sprawa jest prosta. Umowa rozwiązuje się z chwilą sprzedaży pojazdu.

O sprzedaży samochodu trzeba również powiadomić wydział komunikacji, w którym pojazd był zarejestrowany. Trzeba w nim przedstawić umowę kupna-sprzedaży.

- Dlatego tak ważne jest jej prawidłowe sporządzenie, aby urzędnik nie miał wątpliwości o ważności tego dokumentu - zaznacza Staciwa. Dodaje, że szybkie zgłoszenie faktu sprzedaży w wydziale komunikacji może mieć znaczenie, jeśli nowy właściciel zostanie zarejestrowany przez fotoradar na przekroczeniu prędkości. Dotychczasowy właściciel musi się wtedy liczyć ze żmudną procedurą wyjaśniania okoliczności.

Na zarejestrowanie pojazdu nowy właściciel ma 30 dni. Musi też zgłosić fakt nabycia auta w urzędzie skarbowym na formularzu PCC-3.

W przypadku zakupu auta od firmy nie jest wymagana umowa kupna-sprzedaży. Wtedy wystarzczy faktura VAT, ale dobrze, żeby znalazły się na niej zapisy o tym, że pojazd wolny od wad prawnych, roszczeń osób trzecich i nie jest przedmiotem żadnego postępowania ani zabezpieczenia. Zresztą, taką klauzulę warto zawrzeć także w zwykłej umowie kupna-sprzedaży.

Stąd można pobrać formularz umowy kupna-sprzedaży.

Stąd można pobrać druk PCC-3.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty