Ulubione auta Polaków. Co kupowali w 2016 roku?

Mariusz Michalak
1. Skoda OctaviaLiczba zarejestrowanych egzemplarzy: 16 964 Udział w rynku: 4,1%Fot. Skoda
1. Skoda OctaviaLiczba zarejestrowanych egzemplarzy: 16 964 Udział w rynku: 4,1%Fot. Skoda
Udostępnij:
Jak podaje Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, Polacy w 2016 roku zarejestrowali 475 935 nowych samochodów osobowych i dostawczych. Jakie marki i modele wybierano najczęściej?

To więcej o 16,6% i 67,7 tys. sztuk niż w 2015 r. Rok wcześniej informowaliśmy o przekroczeniu po raz pierwszy od wejścia do Unii Europejskiej 400 tys. aut (w 2015 r 408 260 sztuk) teraz zbliżamy się do 500 tys. ale ciągle jesteśmy daleko za Europą. W przeliczeniu na 1000 mieszkańców zaledwie przekraczamy 12 samochodów, podczas gdy średnia europejska zbliża się do 30 egzemplarzy.

Od początku roku zarejestrowano 416 123 samochody osobowe, czyli więcej o 17,2% (+61,1 tys. sztuk) niż w ub.r. Teraz w ogólnej liczbie znalazło się 9 849 hybryd (+76,4%; 2,4% udziału) oraz 556 samochodów z napędem elektrycznym lub hybrydowym plug-in (+65%; 0,1% udziału). Marki popularne zajmują 87,5% rynku, 363,9 tys. sztuk Tempo wzrostu tej grupy (+15,7%) dyktuje tempo rozwoju całego rynku, chociaż marki premium, zdecydowanie ciągną je w górę, gdyż w całym roku były dużo bardziej dynamiczne (52,2 tys. +29,5%).

Od początku roku przybyło 59 812 nowych samochodów dostawczych o DMC do 3,5t. Jest to o 12,3% więcej niż w 2015 r.

Jakie marki aut okazały się najpopularniejsze biorąc pod uwagę rejestracje nowych aut osobowych i dostawczych zarówno przez klientów indywidualnych jak i firm?

Najczęściej wybierane marki aut osobowych i dostawczych do 3,5 t w 2016 roku przez klientów indywidualnych i firmy

PozycjaMarkaLiczba zarejestrowanych autProcentowy udział w rynku
1.Skoda5355711,25%
2.Volkswagen4763110,01%
3.Toyota416818,76%
4.Opel374807,88%
5.Ford351977,40%
6.Renault321696,76%
7.Fiat210674,43%
8.Kia195864,12%
9.Dacia192814,06%
10.Hyundai181763,82%

Źródło: Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego

W galerii poniżej przedstawiamy jakie modele aut osobowych wybierali Polacy (klienci indywidualni plus firmy).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Motocyklista niemal potrącił dziewczynkę na przejściu dla pieszych

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Motofakty
Dodaj ogłoszenie