Uczniowie bezpieczni w ruchu

Konrad Przezdzięk
Fot. Marcin Oliva Soto:  Szóstoklasiści z „jedenastki” wiedzę o znakach drogowych mają w małym palcu.
Fot. Marcin Oliva Soto: Szóstoklasiści z „jedenastki” wiedzę o znakach drogowych mają w małym palcu.

Każdy pomysł na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego wydaje się dobry. Nauczyciele z prawem jazdy uczą w Jeleniej Górze wychowania komunikacyjnego około 700 dzieci.

 

Mniej wypadków drogowych z udziałem dzieci i młodzieży to skutek akcji straży miejskiej i policji oraz regularnych lekcji wychowania komunikacyjnego w jeleniogórskich szkołach. Prowadzone są one w każdej podstawówce, choć nie ma pedagogów z odpowiednią specjalizacją

 

Kartą rowerową i znajomością przepisów ruchu drogowego może pochwalić się większość

Fot. Marcin Oliva Soto:  Szóstoklasiści z „jedenastki” wiedzę o znakach drogowych mają w małym palcu.
Fot. Marcin Oliva Soto: Szóstoklasiści z „jedenastki” wiedzę o znakach drogowych mają w małym palcu.

uczniów największej w mieście Szkoły Podstawowej nr 11. - Odbywamy regularne, roczne zajęcia z wychowania komunikacyjnego, zakończone egzaminem na kartę rowerową - mówi Eugeniusz Sroka, dyrektor placówki.

Uczniowie mają godzinę w tygodniu, podczas której zapoznają się z kodeksem drogowym. - Dużo emocji było przy egzaminie. Ale teraz czujemy się bezpieczniej - powiedzieli nam wczoraj Kamila Mutowska i Kamil Łysakowski, szóstoklasiści z "jedenastki".

Z ruchem drogowym zapoznaje ich nauczycielka techniki Łucja Mazurek. - Nie ma specjalizacji w zakresie wychowania komunikacyjnego, ale doświadczenie i prawo jazdy wystarczy - mówi.

 

Podobnie jest w innych podstawówkach, gdzie poruszania się po drogach uczą poloniści, nauczyciele języków obcych, a nawet wuefiści.

- Pomaga nam straż miejska i policja drogowa - mówi Elżbieta Rzemińska, dyrektorka SP nr 2 w Jeleniej Górze. Egzamin na kartę rowerową nie może się odbyć bez obecności funkcjonariusza tych służb. Strażnicy i policjanci często sami prowadzą lekcje i uczą najmłodszych zasad bezpieczeństwa.

- Temu służy konkurs "Bezpieczne nasze dziecko", którego tegoroczna edycja właśnie się zakończyła - opowiada młodszy strażnik Grzegorz Rybarczyk. We wrześniu wzięła w nim udział rekordowa liczba uczniów: ponad 700 osób ze wszystkich podstawówek miasta i powiatu. Młodzi ludzie poznawali nie tylko znaki drogowe, lecz także zasady udzielania pierwszej pomocy. Najlepsi okazali się nie tylko jeleniogórzanie, ale także uczniowie z Jeżowa Sudeckiego, Mysłakowic oraz innych mniejszych miejscowości.

 

Ryszard Wach, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Jeleniej Górze:

 

- Wychowanie komunikacyjne jest traktowane jako ścieżka edukacyjna, która może być realizowana w ramach innych zajęć, na przykład - techniki lub wychowania fizycznego. Dlatego nie można wymagać, aby zajmowali się tym specjaliści. Choć taki nauczyciel powinien mieć prawo jazdy.

Ostróda gościła najlepszych motocrossów w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na motofakty.pl Motofakty
Dodaj ogłoszenie