Ubezpieczyciele łatwiej sprawdzą kierowców

Wojciech Frelichowski
Ubezpieczyciele łatwiej sprawdzą kierowców
Ubezpieczyciele łatwiej sprawdzą kierowców
25 czołowych firm ubezpieczeniowych podpisało umowę o udostępnieniu – przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – narzędzia do weryfikacji m.in. zniżek lub zwyżek z polis komunikacyjnych OC i AC.
Ubezpieczyciele łatwiej sprawdzą kierowców
Ubezpieczyciele łatwiej sprawdzą kierowców

Rozwiązanie to pozwoli monitorować zawierane umowy OC i AC pod kątem udzielanych zniżek za bezszkodową jazdę. Z programu pilotażowego przygotowującego wdrożenie tego narzędzia wynika, że nawet 10 procent kierowców mija się z prawdą przy podawaniu wysokości takich zniżek.

Nowe rozwiązanie ma przynieść również korzyści samym kierowcom. Tym, którzy jeżdżą bezpieczniej i powodują mniej wypadków – pozwoli płacić niższe składki za polisy komunikacyjne. Z kolei kierowcy z większą liczbą szkód zapłacą drożej. Już dziś właściciele pojazdów mogą otrzymać zaświadczenie o bezszkodowości z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (w skrócie UFG).

Pełne uruchomienie nowego narzędzia nastąpi pod koniec marca. Firmy ubezpieczeniowe będą mogły sprawnie sprawdzać całe grupy klientów – zasięgając informacji w bazie danych Ośrodka Informacji UFG. Na przykład w ilu wypadkach uczestniczyło dane auto i dzięki temu weryfikować zniżki lub zwyżki przysługujące jego właścicielowi za bezwypadkową jazdę.

Podanie przez klienta zaniżonej liczby wypadków może być podstawą do występowania przez towarzystwa o dopłatę składki. W projekcie noweli ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych znalazł się już konkretny zapis umożliwiający im to. Dziś coraz więcej firm występuje o dopłatę na podstawie pisemnego oświadczenia klienta o latach bezwypadkowej jazdy.

Wojciech Frelichowski

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty