Ubezpiecznie komunikacyjne. Ranking ubezpieczycieli 2018

Mariusz Michalak
Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com
PZU, TUW TUW i Link4 znalazły się na czele rankingu jakości danych w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za 2018 rok.

Ranking ubezpieczycieli komunikacyjnych, w zakresie jakości danych oraz procesów związanych z zasilaniem ogólnopolskiej bazy polis Ośrodka Informacji UFG, przygotowany został już po raz ósmy. W zestawieniu wzięto pod uwagę firmy, których udział w rynku ubezpieczeń komunikacyjnych przekracza jeden promil* - łącznie dwadzieścia towarzystw. Piątka najlepszych to:

pozycja w rankingu

nazwa firmy

wskaźnik końcowy

zmiana r/r

1

PZU

89,5%

0

2

TUW TUW

85,6%

7

3

Link4

85,4%

-1

4

Compensa

84,3%

-1

5

Allianz

83,9%

7

Klasyfikację sporządzono w oparciu o osiem wskaźników uwzględniających m.in.: identyfikowalność pojazdów (poprzez porównanie z rejestrem Centralnej Ewidencji Pojazdów) oraz terminowość, kompletność i jednoznaczność przesyłanych danych, a także odsetek unieważnianych rekordów. Jeżeli wskaźnik końcowy (średnia arytmetyczna tych składowych) przekracza 80 procent - jakość danych, przekazywanych przez firmy do bazy, uznawana jest za satysfakcjonującą. W rankingu za 2018 rok dwunastu ubezpieczycieli przekroczyło tę granicę (pomimo zaostrzenia wymagań dotyczących dostarczania danych o polisach w trybie online), rok wcześniej było to dziesięć firm.

- Obserwujemy systematyczny wzrost jakości danych, którymi ubezpieczyciele zasilają ogólnopolską bazę polis komunikacyjnych. Większość firm osiągnęła w minionym roku wyższe wskaźniki jakości danych niż w latach poprzednich. To efekt wspólnej pracy Funduszu i zakładów ubezpieczeń – mówi Małgorzata Ślepowrońska , członek zarządu UFG.  – Utrzymanie wysokiej jakości danych leży w interesie, zarówno ubezpieczycieli jak i ich klientów – dodaje. Udostępniana przez Fundusz informacja o historii ubezpieczenia i szkód danego kierowcy, ma bowiem wpływ na precyzyjne wyliczenia wysokości jego składki za polisy OC i AC. Im ta informacja jest bardziej rzetelna, tym trafniejsza kalkulacja.

Na koniec 2018 roku w bazie OI UFG znajdowały się informacje o aktywnych umowach ubezpieczenia  OC – dla 24,6 mln pojazdów (przed rokiem 23,8 mln) oraz  AC – dla 5,7 mln pojazdów (odpowiednio 5,3  mln), a ponadto informacje o ponad 2,7 mln wypłat odszkodowań z tytułu tych polis, zrealizowanych w całym 2018 roku. W ciągu ubiegłego roku firmy ubezpieczeniowe zadały do bazy UFG 359,4 mln zapytań o historię ubezpieczenia kierowców i posiadaczy pojazdów oraz 364,4 mln pytań o historię szkód.

* udział w rynku ustalany jest na podstawie liczby aktywnych umów krajowego OC oraz AC, na koniec badanego okresu; poza klasyfikacją znalazło się dziewięć firm. OI UFG gromadzi dane o ubezpieczeniach OC i AC oraz o odszkodowaniach wypłaconych z tych polis. UFG jest administratorem tej bazy danych. Pełny katalog gromadzonych informacji określony jest w art. 102 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK

Zobacz także: To musisz wiedzieć o akumulatorze

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty