Ubezpieczenie OC w górę

Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
1 października wchodzi w życie tzw. podatek Religi. Kierowcy powinni spodziewać się związanego z nim wzrostu cen komunikacyjnego ubezpieczenia OC.

 

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, firmy ubezpieczeniowe będą miały od października obowiązek przekazywać Narodowemu Funduszowi Zdrowia (NFZ) 12 proc. pieniędzy ze sprzedawanych przez nie ubezpieczeń OC.

 

NFZ otrzyma też 12 proc. z opłat za niespełnienie obowiązku zawarcia umów ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej, pobieranych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Pieniądze te, określane mianem podatku Religi (rozwiązanie przygotowano w Ministerstwie Zdrowia

Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha

kierowanym przez prof. Zbigniewa Religę), mają służyć leczeniu ofiar wypadków.

 

Efektem nowych rozwiązań może okazać się wzrost stawek OC. Już w trakcie prac nad ustawą Polska Izba Ubezpieczeń sugerowała, że zdrożeją one o ok. 15 - 18 proc. Póki co firmy ubezpieczeniowe nie chcą się wypowiadać na temat ewentualnych podwyżek.

 

- Do 1 października nie komentujemy sprawy - ucina pytania Agnieszka Sobucka z PZU S.A. Równie lakonicznej odpowiedzi udziela Monika Mazurek z Warty S.A. - Na razie nie wiadomo, jak wyglądać będzie sytuacja - mówi. - Trwają analizy, ale póki co nie zapadła jeszcze decyzja co do ewentualnych zmian - stwierdza Damian Ziąber z Link 4.

 

- Zmiana ustawy zapewne wpłynie na wzrost składki obowiązkowego OC właścicieli pojazdów - mówi Krystyna Krawczyk dyr. Biura Rzecznika Ubezpieczonych. - Trudno przewidzieć, kiedy i o ile nastąpi zwyżka, jednak proces ten wydaje się nieuchronny. Zakłady ubezpieczeń, które odnotowują zysk ze sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych, mogą przez jakiś czas wstrzymywać się z podwyżką, jednak pozostałe będą zmuszone do szybszej reakcji na tak znaczy wzrost kosztów działalności (co najmniej o 12 proc.) - stwierdza dyr. Krawczyk.

 

Rozwiązaniem dla kierowców chcących uniknąć wyższych stawek ubezpieczenia OC jest wcześniejsze zawieranie umów.

 

- To zgodne z obowiązującymi przepisami. Właściciel samochodu może przed końcem obowiązywania umowy ubezpieczenia zawrzeć kolejną umowę i opłacić wcześniej składkę. Jeśli zrobi to przed 1 października, od wpłaconej składki ubezpieczyciel nie będzie musiał odprowadzać 12-procentowego ryczałtu do NFZ, a tym samym stawka pozostanie na niezmienionym poziomie - mówi dyr. Krawczyk.

 

Pamiętać jednak należy o tzw. automatyzmie w odnawianiu się obowiązkowej umowy OC posiadaczy pojazdów, co w praktyce sprowadza się do obowiązku wypowiedzenia umowy u dotychczasowego ubezpieczyciela, jeśli mamy zamiar ubezpieczyć się w innym zakładzie ubezpieczeń. Brak takiego wypowiedzenia przy jednoczesnym zawarciu mowy OC w kolejnym zakładzie, niepotrzebnie spowoduje tzw. podwójne ubezpieczenie, czyli obowiązek płacenia składek w dwóch firmach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty