Ubezpieczenie. Kto szuka polisy przez Internet?

Mariusz Michalak
Już 4 mln Polaków sprawdza oferty ubezpieczeń w internecie. Z danych firmy Punkta wynika, że statystycznie jest to mężczyzna w wieku 35+, mieszkaniec miasta do 100 tys. mieszkańców, który pracuje na etacie. Przybywa osób, które szukają w sieci ubezpieczenia skrojonego na miarę, które po prostu nie chcą przepłacać. Najbardziej tego świadomi są przede wszystkim mieszkańcy centralnej oraz zachodniej części Polski. Liczba internautów szukających oferty ubezpieczeń online wzrosła średnio dwukrotnie (porównanie pierwszego półrocza 2018 do tego samego okresu 2019).

Głównym motywem poszukiwania ofert online jest cena. Kupując w internecie możemy sporo zaoszczędzić. Według danych Punkty, statystyczny Polak kalkulujący ubezpieczenie OC i finalizujący zakup online, może zaoszczędzić nawet 581 zł. To nie wszystko - lojalność się nie opłaca! Oferty towarzystw ubezpieczeniowych dla nowych klientów, są o wiele bardziej konkurencyjne - różnice w stawkach mogą sięgać nawet 500 złotych! Nawet o tyle więcej zapłacimy nie porównując cen, trwając przy dotychczasowym ubezpieczycielu.

Aż 65% osób sprawdzających ceny polis w internecie to osoby z miejscowości do 100 tys. mieszkańców. - Przyzwyczailiśmy się do myślenia, że z internetowych agregatorów korzysta Polak mieszkający w dużym mieście - wyjaśnia Sławomir Bilik, prezes Punkta. - Nasze dane pokazują, że Polacy robiący kalkulacje ubezpieczeń pochodzą z małych miejscowości. Znają swoje potrzeby i wiedzą, jak wybrać dopasowany do siebie produkt. Chcą sprawdzać, czy oferta, którą dostali od ubezpieczyciela na pewno ma rynkową cenę.

Najbardziej tego świadomi są przede wszystkim mieszkańcy centralnej oraz zachodniej części Polski. Jak mówią dane zebrane przez Punktę w okręgu łódzkim aż 90 proc. osób robiących kalkulacje w sieci, to mieszkańcy mniejszych miejscowości.

Za nimi plasują się kierowcy z okręgu lubelskiego i kieleckiego - tam 75 proc. klientów porównujących ceny online mieszkają w miejscowości poniżej 100 tys. mieszkańców.

Mieszkańcy mniejszych miejscowości najczęściej robią kalkulacje ubezpieczeń komunikacyjnych bo najwięcej samochodów jeździ poza największymi aglomeracjami. 98 proc. polskich kierowców deklaruje posiadanie przynajmniej jednego samochodu w gospodarstwie domowym. Ponad połowa jest właścicielami co najmniej dwóch aut, a trzy samochody i więcej ma aż 15,1 proc. polskich rodzin – wynika z raportu „Polaków portfel własny: w drodze” opracowanego przez Santander Consumer Bank. Co najmniej 2 samochody posiada 63,9 proc. Podobnie wygląda sytuacja w miastach do 50 tys. mieszkańców, gdzie 2 lub więcej aut ma 66,7 proc. rodzin. W miastach powyżej 500 tys. mieszkańców 78,1 proc. gospodarstw domowych korzysta z jednego auta, a blisko jedna piąta nie ma samochodu.

Według danych z raportu McKinseya „E-w dystrybucji ubezpieczeń” 43 proc. klientów ubezpieczeniowych to ci, którzy sprawdzają oferty online, a finalizują je w sposób tradycyjny. Bodźcem do porównywania ofert w internecie jest odnowienie polisy obowiązkowego ubezpieczenia gdy przychodzi koperta od dotychczasowego ubezpieczyciela. Ona motywuje do sprawdzenia, analizy i kalkulacji kosztów polisy.

Okręg szczeciński

Fot. Punkta.pl
Fot. Punkta.pl

Z danych zebranych przez Punktę wynika, że w okręgu szczecińskim, aż 68 proc. kalkulacji ubezpieczeń online to te wykonane przez mieszkańców mniejszych miejscowości. Co więcej - mieszkańcy okręgu szczecińskiego, z roku na rok, stają się coraz bardziej świadomymi konsumentami ubezpieczeń - porównując liczbę kalkulacji wykonanych przez nich w pierwszym półroczu 2018 roku do pierwszego półrocza 2019, ta wzrosła aż o 218 proc.

Okręg gdański

Z danych zebranych przez Punktę wynika, że w okręgu gdańskim, 58 proc. kalkulacji ubezpieczeń online to te wykonane przez mieszkańców mniejszych miejscowości. To, co jednak najważniejsze - mieszkańcy tego okręgu okazują się najbardziej świadomymi konsumentami ubezpieczeń. Porównując liczbę kalkulacji wykonanych przez nich w pierwszym półroczu 2018 roku (14 898 kalkulacji) do pierwszego półrocza 2019 roku (33 027 kalkulacji) okazuje się, że ta wzrosła o rekordowe 222 proc.

Okręg olsztyński

Mieszkańcy okręgu olsztyńskiego należą do grupy najbardziej świadomych konsumentów ubezpieczeń. Z danych zebranych przez Punktę wynika, że aż 72 proc. kalkulacji ubezpieczeń wykonanych online, to kalkulacje wykonane przez osoby zamieszkujące miejscowości poniżej 100 tys. mieszkańców. Co jednak najważniejsze, z roku na rok rośnie liczba osób szukających ubezpieczeń w sieci. Jeszcze rok temu, liczba kalkulacji wykonana w mniejszych miejscowościach w okręgu olsztyńskim wynosiła zaledwie 7 625. W analogicznym okresie rok później, była ona już wyższa o 211 proc.

Okręg warszawski

Z danych zebranych przez Punktę wynika, że w okręgu warszawskim, 53 proc. kalkulacji ubezpieczeń online to te wykonane przez osoby zamieszkujące mniejsze miejscowości, poniżej 100 tys. mieszkańców. Na uwagę zasługuje także rosnąca świadomość ubezpieczeniowa Polaków. Porównując liczbę kalkulacji wykonanych przez mieszkańców okręgu warszawskiego, w pierwszym półroczu 2018 roku do analogicznego okresu w 2019 roku, liczba ta wzrosła o 204 proc.

Okręg lubelski

W okręgu lubelskim, aż 75 proc. kalkulacji ubezpieczeń online to te wykonane przez mieszkańców miejscowości zamieszkanych przez mniej niż 100 tys. osób. Warto także zwrócić uwagę na to, w jakim tempie wzrasta liczba kalkulacji wykonywanych online. W pierwszym półroczu 2018 roku, w okręgu lubelskim wykonano ich zaledwie 10 906, ale już rok później było ich 23 054, co daje 217 proc. wzrostu.

Okręg krakowski

Mieszkańcy okręgu krakowskiego należą do grupy najbardziej świadomych konsumentów ubezpieczeń. Aż 73 proc. kalkulacji ubezpieczeń wykonanych online, to kalkulacje wykonane przez osoby zamieszkujące miejscowości poniżej 100 tys. mieszkańców. Co jednak najważniejsze, z roku na rok rośnie liczba osób, które szukają, kalkulują i analizują oferty ubezpieczeń online. Jeszcze rok temu, liczba kalkulacji wykonana w mniejszych miejscowościach w okręgu krakowskim wynosiła 16 128, a rok później wzrosła ona aż o 205 proc.

Okręg łódzki

Polacy charakteryzują się coraz większą świadomością w temacie ubezpieczeń. Paradoksalnie, więcej klientów kalkulujących składki w internecie, to mieszkańcy miast poniżej 100 tys. mieszkańców. Niemniej, to mieszkańcy okręgu łódzkiego wychodzą na absolutne prowadzenie - aż 90 proc. kalkulacji ubezpieczeń online, to te wykonane przez osoby z mniejszych miast okręgu łódzkiego. Z roku na rok rośnie też liczba kalkulacji przez nich wykonana - jeszcze rok wcześniej było to zaledwie 9.442, ale w analogicznym okresie w 2019 roku, to już poziomie 20.462.

Okręg katowicki

W okręgu katowickim, 58 proc. kalkulacji ubezpieczeń online to te wykonane przez osoby zamieszkujące mniejsze miejscowości, poniżej 100 tys. mieszkańców. Na uwagę zasługuje także rosnąca świadomość ubezpieczeniowa Polaków. Porównując liczbę kalkulacji wykonanych przez mieszkańców okręgu katowickiego w pierwszym półroczu 2018 roku do analogicznego okresu w 2019 roku, liczba ta wzrosła o 214 proc.

Okręg wrocławski

W okręgu wrocławskim, aż 67 proc. kalkulacji ubezpieczeń online, to te wykonane przez mieszkańców mniejszych miejscowości, zamieszkanych przez mniej niż 100 tys. osób. Co więcej - mieszkańcy okręgu wrocławskiego, z roku na rok, stają się coraz bardziej świadomymi konsumentami ubezpieczeń. Dowód? W pierwszym półroczu 2018 roku liczba kalkulacji wykonana w mniejszych miejscowościach okręgu wrocławskiego wynosiła niespełna 13 tys., ale już rok później wzrosła ona do niespełna 26 tys.

Okręg poznański

Mieszkańcy okręgu poznańskiego należą do grupy najbardziej świadomych konsumentów ubezpieczeń. Aż 73 proc. kalkulacji ubezpieczeń wykonanych online, to kalkulacje wykonane przez osoby mieszkające w miejscowości poniżej 100 tys. mieszkańców. Co jednak najważniejsze, z roku na rok rośnie liczba osób szukających ubezpieczeń w sieci. Jeszcze rok temu, liczba kalkulacji wykonana w mniejszych miejscowościach okręgu poznańskiego wynosiła 13 691, ale już rok później wzrosła ona do 30 908, co oznacza wzrost o rekordowe 226 proc.

Źródło: Punkta.pl

Zobacz także: Kia Stonic w naszym teście

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty