Ubezpieczenie auta na kilka lat jest tańsze

Tomasz Dąbrowski
Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
Kupujesz samochód na kredyt lub w leasingu? Nie musisz już przejmować się, że za rok twój ubezpieczyciel zmieni reguły gry lub drobna stłuczka pozbawi cię zniżek na ubezpieczenie auto-casco. Święty spokój zagwarantuje polisa długoterminowa.

 

Firmy ubezpieczeniowe często zmieniają warunki ochrony autocasco. Np. PZU zmodyfikował taryfy w bieżącym roku już dwukrotnie - w kwietniu i czerwcu. Tymczasem kupując auto na kredyt lub biorąc je w leasing, można w salonach samochodowych czy komisach zawrzeć umowę AC od razu na kilka lat. Klient ma wtedy pewność, że za każdy rok ubezpieczyciel naliczy składkę w tej samej wysokości.

 

- Właściciel auta, który wybrał pakiet kilkuletniego ubezpieczenia, nie musi martwić się ani stłuczkami, ani zmianami stawek. Nie obejmą go żadne podwyżki - wyjaśnia Monika Rączka z serwisu ubezpieczeniowego Volkswagena.

Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha

 

Ponadto koszty takiej polisy mogą być wliczane w kredyt czy w leasing. Dla wielu klientów duże znaczenie ma także to, że nie muszą jednorazowo wykładać znacznej kwoty.

 

Do niedawna umowy tego typu były dostępne tylko w salonach i komisach samochodowych. Klient dostawał ofertę, gdy kupował auto. Teraz popyt wymusił podaż. Do Polski trafia coraz więcej młodszych pojazdów z zagranicy.

 

Ich właściciele są bardziej skłonni wykupić polisę AC, a nie tylko obowiązkowe OC. Długoterminowe ubezpieczenia zaczęły oferować nawet banki, które finansują zakupy aut.

 

- Możemy ubezpieczać samochody od pierwszego do siódmego roku eksploatacji. Oferujemy pakiety od dwuletnich do pięcioletnich - mówi Marzena Farion-Rzeźniczak, kierownik Zespołu Produktów Ubezpieczeniowych Dominet Banku.

 

Takie polisy stanowią tam na razie zaledwie ok. 2 proc. ogółu zawieranych umów komunikacyjnych. Na polskim rynku długoterminowe ubezpieczenia oferują także m.in. GE Money Bank i GMAC Bank. W tym ostatnim już co dziesiąta polisa jest kilkuletnia.

 

Firmy mają o co walczyć, bo na AC i OC w 2007 r. wydaliśmy ponad 10 mld zł. Tylko w I kw. br. suma składek zebranych z tych ubezpieczeń przekroczyła 2,9 mld zł.

 

W grupie długoterminowych największą popularnością cieszą się polisy 2- i 3-letnie. Dotyczy to polis AC, ale również OC, które wprawdzie muszą być zawierane na 12 miesięcy, ale w praktyce można kupić OC na dłuższy czas i odnawiać je co roku.

 

Umowa długoterminowa jest bardziej opłacalna, nawet pomimo tego, że standardowo płacimy z roku na rok mniejszą składkę, gdyż auto traci na wartości. W Dominecie, który współpracuje z PZU, koszt pięcioletniego pakietu AC dla wartego 50 tys. zł nowego forda focusa ubezpieczanego w Warszawie wynosi 9450 zł.

 

W GE Money za AC z Assistance na 5 lat też zapłacimy 9450 zł. Cena całego pakietu Moto GE zawierającego AC, OC, NNW, Assistance i Zieloną Kartę wynosi 10 100 zł. Tymczasem w PZU tylko za jeden rok AC z OC i NNW dla tego samego samochodu trzeba zapłacić 3103 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty