Ubezpieczenie auta może być tańsze

Tomasz Dominiak, Tomasz Dąbrowski
Fot. Piotr Mizerski
Fot. Piotr Mizerski
Już jesienią spadną ceny polis komunikacyjnych. Mniej zapłacimy zarówno za obowiązkowe ubezpieczenie OC, jak i za autocasco.

 

Do końca roku średnia cena polisy AC ma spaść do ok. 800 zł z ok. 840 zł, jakie dzisiaj trzeba za nią zapłacić. To o 200 zł mniej, niż jeszcze kilka lat temu płaciliśmy za tego typu polisę.

Fot. Piotr Mizerski
Fot. Piotr Mizerski

 

Ceny polis spadają, bo zmniejsza się liczba kradzieży. W ubiegłym roku policja zanotowała ich nieco ponad 21 tys., to o ponad połowę mniej niż w 2006 r. Stąd spadek wartości odszkodowań płaconych przez towarzystwa ubezpieczeniowe pozwalający na obniżki cen AC bez szkody dla zysków.

 

Mniejsze wydatki na polisy powinni również odczuć właściciele samochodów, którzy korzystają wyłącznie z obowiązkowego ubezpieczenia OC. Od 1 listopada ma zostać zlikwidowany podatek Religi, czyli 12-procentowy haracz na leczenie ofiar wypadków, jaki odprowadzany jest teraz przez firmy ubezpieczeniowe ze składek OC. Po zniesieniu podatku jest szansa, że ceny i tych polis spadną.

 

O ile? Ubezpieczyciele wciąż nie potrafią oszacować, jak zmienią się ceny OC po wejściu w życie nowego prawa. - Rządowy projekt zniesienia podatku Religi powinien pozytywnie wpłynąć na cenę, ale musimy wybrać kryteria, np. wiek, staż posiadania prawa jazdy, które pomogą nam określić klientów niosących ze sobą wyższe ryzyko - uważa Paweł Ptaszyński, dyrektor Departamentu Obsługi Szkód Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji "Warta". - Klienci nie zgłaszający w ogóle szkód lub ci mający na koncie jedynie drobne szkody na pewno płaciliby mniej - podkreśla Ptaszyński.

 

Za to pechowi kierowcy powodujący stłuczki i wypadki już od listopada zapłacą więcej. Zgodnie z nowelizacją prawa, nad którą pracuje Ministerstwo Zdrowia, zamiast podatku pobieranego od wszystkich koszty leczenia ofiar wypadków samochodowych będą ponosić sprawcy ze swojej polisy. Z naszych wyliczeń wynika, że dla kierowców powodujących wypadki podwyżka cen polis wyniesie przynajmniej 5-10 proc.

 

Najbardziej narażeni na nie będą mężczyźni, bo powodują blisko 80 proc. wypadków. Statystyki policyjne pokazują również, że największy odsetek sprawców wypadków - 36 proc. - jest wśród mężczyzn w wieku od 18 do 39 lat. To właśnie tę grupę kierowców zniesienie podatku Religi uderzy najbardziej po kieszeni.

 

Z naszych wyliczeń wynika, że średnia stawka za OC już wzrosła w tym roku do ok. 380 zł, o 19 zł więcej niż rok temu. To oznacza podwyżkę obowiązkowych polis ok. 5 proc. w skali ostatnich 12 miesięcy tylko z powodu wprowadzenia podatku Religi. Z naszych kieszeni od października zeszłego roku do końca maja wpłynęło z jego tytułu 388 mln zł.

 

Co ciekawe NFZ tych pieniędzy praktycznie nie wykorzystuje. - Z tej kwoty wydano do czerwca ok. 20 tys. zł na leczenie kilku ofiar wypadków - ujawnia Bolesław Piecha, poseł PiS i przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia. Na razie nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja miała się zmienić.

 

Ale nowy system wcale nie jest lepszy. Największe kontrowersje budzi w nim brak cennika usług medycznych. Dlatego też ubezpieczyciele chcą wprowadzenia w nowym prawie zryczałtowanych kosztów usług medycznych oraz konkretnego wyliczenia, jakie usługi będą pokrywane z polis komunikacyjnych.

 

Jeśli ministerstwo nie uwzględni tego w ustawie, to towarzystwa czeka drobiazgowe sprawdzanie każdego przypadku hospitalizacji w wyniku wypadku samochodowego. To z pewnością podniesie koszty obsługi polis OC i prędzej czy później przełoży się na wzrost ich cen.

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty