Ubezpieczenia. W tych województwach kierowcy powodują najwięcej szkód z OC

Wojciech Frelichowski
Fot. Jarosław Jakubiak
Fot. Jarosław Jakubiak
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przeanalizował, w jakich województwach notowana jest największa liczba szkód z polis OC. Sprawdzono również miasta.

Ze wstępnego podsumowania UFG wynika, że najwięcej wypadków drogowych powodują właściciele pojazdów zarejestrowanych w województwach: mazowieckim, dolnośląskim i pomorskim. To w tych regionach w 2019 roku odnotowana została największa częstość szkód z polis OC.

Na końcu listy znalazły się natomiast: podlaskie, podkarpackie i lubelskie. Tam z kolei jest najniższe ryzyko kolizji z innym pojazdem, czyli najmniejszy odsetek kierowców, którzy spowodowali wypadki w minionym roku.

- Z kolei listę miast o największej szkodowości otwierają: Wrocław, Sopot, Warszawa, Szczecin i Gdańsk – mówi Wojciech Bijak, dyrektor Ośrodka Informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. - W każdym z nich na sto ubezpieczonych pojazdów zaistniało i zgłoszonych zostało do ubezpieczycieli w 2019 roku ponad sześć szkód - wyjaśnia.

Na końcu rankingu miast znalazły się: Łomża, Biała Podlaska, Krosno, Zamość oraz Tarnobrzeg, jako miasta o najniższej szkodowości w komunikacyjnym OC. W każdym z nich wskaźnik, szkód zgłoszonych do ubezpieczycieli z tych polis, oscylował wokół 3,5 szkody na sto ubezpieczonych pojazdów.

Sprawcami szkód, a następnie wypłat z ubezpieczeń OC są najczęściej trzydziestolatkowie. Dwunastu na stu kierujących, w tej grupie wiekowej, było sprawcami wypadków w ubiegłym roku. Częstość szkód zależna jest również od rodzaju pojazdu, którym kierował sprawca. I tak największa jest w grupie samochodów ciężarowych – oscyluje wokół 7 procent, co oznacza że siedem szkód zgłaszanych jest z polis OC na sto tego typu pojazdów. Natomiast w przypadku aut osobowych spada poniżej 5 procent.

Największa poprawa bezpieczeństwa nastąpiła w podlaskim. Na liście województw uszeregowanych malejąco pod względem częstości szkód - region ten w ciągu trzech ostatnich lat przesunął się z 12 na 14 pozycję - w 2019 roku. Podobny trend odnotowało również warmińsko-mazurskie: zmiana z 9 pozycji na 11. Natomiast mniej bezpiecznie, na tle pozostałych regionów, jest w województwie małopolskim – skok na 6 pozycję, z miejsca 8 (w 2017 roku); podobnie jak wielkopolskim i łódzkim: zmiana lokaty o jedną pozycję, odpowiednio, na 9 i na 10 miejsce.

Zobacz także: Testujmy Skodę Kamiq - najmniejszego SUV-a Skody

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty