Tylko z dowodem rejestracyjnym

(mp)
Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
Od 25 grudnia składając wniosek o rejestrację w Polsce pojazdu sprowadzonego z Unii Europejskiej, jego właściciel będzie musiał przedkładać poprzedni dowód rejestracyjny.

 

Zmiana przepisów spowoduje, że wszelkie dokumenty pojazdu poza dowodem rejestracyjnym (np. dokumenty potwierdzające wyrejestrowanie), przestaną być honorowane. Takie rozwiązanie wynika z konieczności dostosowania polskiego prawa do wymagań unijnych.

 

Kupując samochód za granicą warto przy okazji zwrócić uwagę, czy jego dowód rejestracyjny nie powinien składać się z dwóch części: I i II. Takie rozwiązanie stosują m.in. Niemcy, Austria,

Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha

Szwecja, Bułgaria, Luksemburg, Finlandia i Norwegia.

 

Jeżeli część II nie zostanie dołączona do wniosku o rejestrację pojazdu w Polsce, wydział komunikacji może odmówić jego przyjęcia. Wyjątek dotyczy zgubienia lub zniszczenia tej części, ale wówczas wydział komunikacji będzie zmuszony do zdobycia pisemnego lub elektronicznego potwierdzenia z organu rejestrującego państwa członkowskiego, że pojazd był zarejestrowany w tym państwie i może być ponownie zarejestrowany w innym państwie członkowskim. To z pewnością wydłuży procedurę, a właściciel pojazdu będzie musiał czekać dodatkowe kilka, a nawet kilkanaście dni.

 

Jeśli wniosek o rejestrację sprowadzonego pojazdu zostanie złożony przed 25 grudnia, a postępowanie nie zakończy się do tej daty, sprawa rozpatrywana będzie na podstawie obecnie obowiązujących przepisów.

 

- W tej chwili przy składaniu wniosku o rejestrację bierzemy pod uwagę nie tylko dowody rejestracyjne, ale i dokumenty potwierdzające wyrejestrowanie wystawiane np. w Anglii i w Niemczech. Po 25 grudnia nie będzie to możliwe - wyjaśnia Barbara Kurzela, naczelnik wydziału obsługi mieszkańców Urzędu Dzielnicy Ursus miasta st. Warszawy.

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty