Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tylko 10 sek. na odpowiedź! Zmiany w egzaminie na prawo jazdy

gazeta.pomorska
Tylko 10 sek. na odpowiedź! Zmiany w egzaminie na prawo jazdy
Tylko 10 sek. na odpowiedź! Zmiany w egzaminie na prawo jazdy
W przyszłym roku każda osoba egzaminowania na kierowcę będzie musiała szybko odpowiadać na pytania przypominające grę komputerową. Pytania nie będą im wcześniej znane. Nie ma wątpliwości, że egzaminy będą trudniejsze niż teraz.
Tylko 10 sek. na odpowiedź! Zmiany w egzaminie na prawo jazdy
Tylko 10 sek. na odpowiedź! Zmiany w egzaminie na prawo jazdy

Czy kursant zdąży odpowiedzieć na pytanie egzaminacyjne w 10 sekund? Na prostsze zapewne tak, na trudniejsze raczej nie. Taki właśnie czas przewiduje się w projekcie rozporządzenia do ustawy o szkoleniu i egzaminowaniu kierowców, który ma wejść w życie 19 stycznia 2013 roku.

Drugi termin

To już drugi termin. Pierwszego - w lutym tego roku - nie udało się zrealizować.
Nieprzygotowane były wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego, które nie miały odpowiedniego oprogramowania komputerowego, rozkładali ręce szefowie szkół jazdy i instruktorzy, którzy nie wiedzieli jak szkolić według nowych zasad. Ostatecznie minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak zdecydował o odłożeniu sprawy prawie o 12 miesięcy.

Tylko 10 sekund
Wspomniane 10 sekund na odpowiedź na pytanie podczas egzaminu teoretycznego przed monitorem komputera  to - zdaniem instruktorów jazdy - najtrudniejszy, przy tym kontrowersyjny aspekt nowych egzaminów.

Reporter ,,Pomorskiej” poddał się takiemu egzaminowi na początku stycznia, gdy wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały, że nowe jednak wejdzie do sal egzaminacyjnych w lutym. Poddał się i... oblał!  A to zły prognostyk dla całych rzesz przyszłych kierowców.

Dlaczego to  takie trudne?
- Właśnie z powodu tych kilku sekund będzie miała na odpowiedź osoba egzaminowana - uważa Jerzy Kociszewski, wiceprezes ogólnopolskiego stowarzyszenia Kierowca.pl, właściciel  szkoły jazdy ,,Modraczek” w Bydgoszczy. - Ustawodawcy chodzi o to, by przyszły kierowca odpowiadał w czasie rzeczywistym, a więc takim, w jakim na komputerze przedstawiana jest dana sytuacja na drodze. Obraz ma odzwierciedlać różne sytuacje sfilmowane przez przednią szybę poruszającego się auta.

Jednak Kociszewski nie jest przekonany do właśnie tej formy egzaminu teoretycznego. Jego zdaniem, w realnej sytuacji kierowca sam ocenia to, co się dzieje na drodze i podejmuje odpowiednią decyzję. Na egzaminie zaś musi najpierw zrozumieć pytanie, a więc intencję jego autora, przeanalizować zmieniający się obraz na monitorze komputera i dopiero odpowiedzieć. Na odpowiedź jest więc za mało czasu, w praktyce są to ułamki sekund. Co gorsza,  po udzieleniu odpowiedzi nie ma możliwości powrotu do poprzedniego pytania, by je poprawić (taka możliwość jest w obecnych testach).

Potem będzie łatwiej

W drugiej części egzaminu - specjalistycznej dla każdej kategorii prawa jazdy - na ekranie pojawią się nieruchome obrazy przedstawiające  np. skrzyżowania. Zadaniem zdającego będzie określenie pierwszeństwa przejazdu. Do wyboru ma odpowiedzi: A/B/C i tylko jedna jest prawidłowa. Przy tym czas zwiększa się do 30 sek.
Ta część teorii będzie więc  znacznie łatwiejsza. Tym bardziej, że teraz obowiązującą testy wielokrotnego wyboru, co jest mylące. Prawidłowe mogą być np. trzy odpowiedzi.

- Tylko, że teraz kursant może dobrze przygotować się do odpowiedzi, bo baza pytań jest jawna - uświadamia Jerzy Kociszewski. - Od przyszłego roku pytania mają być tajne.

Z projektu wynika też, że pytania będą punktowane. Maksymalnie będzie można zdobyć 74 punkty, dolna granica to  68 punktów. Do poszczególnych pytań przypisane będzie od 1 do 3 punktów. Trudniejsze pytania, związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego, punktowane będą najwyżej.
Na cały egzamin będzie 25 minut.

Marek Weckwerth

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty