Kradzieży aut z roku na rok jest coraz mniej. Mimo tego właściciele aut wciąż muszą mieć się na baczności. W Poznaniu i powiecie poznańskim rocznie ginie niemal 300 samochodów. Wliczają się w to również porzucone wraki, które złodzieje sprzedają na złomowisku.
Jak podkreśla policja, w 99 proc. kradzione pojazdy są bardzo szybko demontowane i sprzedawane na części. Mundurowi regularnie likwidują tzw. dziuple samochodowe, gdzie przestępcy demontują kradzione pojazdy.
- Dobrym sposobem, aby utrudnić złodziejom kradzież auta wyposażonego w dostęp bezkluczykowy jest trzymanie kluczyka w specjalnym etui, które zagłusza sygnał emitowany przez kluczyk. Kolejnym utrudnieniem dla przestępców jest zamontowanie w samochodzie dodatkowego odcięcia zapłonu. Każde dodatkowe zabezpieczenie wydłuża czas potrzebny do kradzieży auta i może zniechęcić przestępców. Dobrze jest parkować samochód w miejscach oświetlonych. Nie zostawiajmy również w aucie zapasowych kluczyków i dokumentów - mówi kom. Maciej Święcichowski z zespołu prasowego KWP w Poznaniu.
Profesjonalna grupa przestępcza najpierw prowadzi rozpoznanie monitoringu i wielodniową obserwację terenu. Nierzadko stosuje urządzenia techniczne, aby zlokalizować konkretny pojazd. Podczas przestępczego procederu złodzieje sugerują się marką, modelem oraz tym, czego potrzebują w danej chwili.
Zniechęcić przestępców do kradzieży auta może specjalne oznakowanie samochodu. Elementy z numerami widoczne są tylko w świetle ultrafioletowym lub po skorzystaniu z aplikacji.
Tych aut nie chcą nawet złodzieje! Oto marki samochodów, których nie kradną:
Czy złodzieje mają swoje ulubione miejsca, z których kradną?
Złodzieje nie mają swoich ulubionych miejsc, z których kradną samochody. Podejmując decyzje o dokonaniu przestępstwa, wyszukują swój cel zgodnie z zapotrzebowaniem, które wynika z nielegalnego handlu częściami samochodowymi. Kradnie się to, na co w danej chwili jest największy popyt. Zatem pojazdy, które nie są popularne, rzadko padają łupem złodziei.
- Bywają sytuacje w których sprawcy podejmują większe ryzyko kradzieży samochodu, nie zważając nawet na dodatkowe zabezpieczenia w postaci prywatnego monitoringu, czy dostania się do zamkniętego pomieszczenia – garażu, licząc na to, że osiągną swój cel i zdobędą pożądany i niedostępny w innym miejscu model lub markę pojazdu
– tłumaczy podinsp. Andrzej Podobiński.
W których dzielnicach Poznania w 2022 roku skradziono najwięcej pojazdów? Na pierwszym miejscu znalazło się Nowe Miasto. Skradziono tam łącznie 56 aut, następnie Północ - 45 aut oraz Grunwald - 35 samochodów.
Zobacz też: Te znane marki padają łupem złodziei. Zobacz!
Tych aut nie chcą nawet złodzieje! Oto marki samochodów, których nie kradną:
Obserwuj nas także na Google News
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: wydawca@glos.com
Te samochody kradną w Wielkopolsce najchętniej. Zobacz ranking 2022:
Takie są ulubione metody złodziei samochodów. Uważaj, w taki...
Gdzie kradną auta na potęgę? Policja ujawniła statystyki. W ...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
Wideo