Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzymaj się swojego pasa

(maj)
Prawdziwy galimatias występuje na skrzyżowaniach, gdzie do skrętu w lewo przeznaczony jest więcej niż jeden pas ruchu. Kierowcy gubią się wtedy, skręcając w lewo.

Podczas manewru dochodzi do sytuacji kolizyjnej z innymi, również skręcającymi w lewo, pojazdami, które podczas skrętu zmieniają pas, zajeżdżajac drogę jadącym obok. 
Przepisy dotyczące skręcania pojazdów określają miejsce, z którego manewr należy rozpocząć, ale nic nie mówią o tym, które miejsce ma zająć na drodze, w którą się skręca. Jedyną wskazówką jest przepis nakazujący kierującemu pojazdem korzystającym z drogi dwukierunkowej, zajęcie pasa ruchu na prawej połowie jezdni w którą skręca.
 
Jeśli do skrętu w lewo przeznaczony jest jeden pas, sytuacja jest prosta. Manewr rozpoczynamy przy osi jezdni, albo przy jej lewej krawędzi, jeśli droga jest jednokierunkowa. Taką sytuację pokazaliśmy na rysunku. Pojazd C kończy manewr na dowolnym pasie po prawej stronie drogi, w którą skręca. To wszystko. Identyczna zasada obowiązuje przy skręcie w prawo (na rys. pojazd D ma do wyboru pas, który zajmie po skręcie).
 
Jeśli jednak mamy do dyspozycji dwa, a czasem nawet trzy pasy ruchu pozwalające na skręt w lewo, nie możemy dowolnie wybierać pasa, na którym zakończymy manewr skrętu. Musimy się liczyć także z prawami kierowców, skręcajacych z sąsiednich pasów. A zatem trzeba przyjąć zasadę, że jeśli mamy dwa pasy ruchu do skrętu przed rozpoczęciem manewru, to po jego zakończeniu powinniśmy zająć pas ruchu odpowiadający naszej pozycji przed skrętem. Tak czynią kierowcy A i B. Kończą manewr na takich samych pozycjach, na których go rozpoczęli.

Trzymaj się swojego pasa

Przeczytaj też: Sztuka skręcania w lewo

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty