Transport maszyny TBM dotarł do punktu postoju Rzeszów Południe. O 22 ruszy dalej - prosto na plac budowy do Babicy [ZDJĘCIA, WIDEO]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Wideo
od 16 lat
Nad ranem kolumna z gigantycznymi elementami maszyny TBM do drążenia tuneli dotarła do węzła Rzeszów Południe na S19. Postój "kreta" potrwa do godz. 22 a następnie konwój ruszy prosto na plac budowy - do Babicy. Uwaga kierowcy! Będą utrudnienia w ruchu.

Dziś o godzinie 22 transport maszyny TBM wyruszy z węzła Rzeszów Południe na S19, następnie pojedzie ul. 9 Dywizji Piechoty i ul. Podkarpacką w Rzeszowie, a dalej drogą krajową nr 19 w kierunku miejsca docelowego, czyli placu budowy w Babicy.

TBM na Podkarpaciu. Spodziewane utrudnienia

Jak informuje GDDKiA w Rzeszowie transport, po zjeździe z węzła Rzeszów Południe, będzie poruszał się ul. 9. Dywizji Piechoty a następnie ul. Podkarpacką. Po dojeździe konwoju do granicy Rzeszowa, co nastąpi ok. 23.30, do czasu przejazdu kolumny ruch pojazdów na DK19 na kierunku Babica-Rzeszów zostanie wstrzymany (dla kierunku Rzeszów - Babica nie będzie możliwości wyprzedzenia kolumny). Po przejeździe kolumny, ruch pojazdów będzie sukcesywnie przywracany.

- W miarę możliwości prosimy kierowców o korzystanie z tras alternatywnych - apeluje GDDKiA.

Transport maszyny TBM dotarł do punktu postoju Rzeszów Połud...

Po przejeździe konwoju ruch będzie sukcesywnie przywracany na całej trasie, jednak do czasu, kiedy ten nie minie skrzyżowania w Babicy, zatrzymane pojazdy będą musiały oczekiwać na możliwość przejazdu w kierunku Rzeszowa.

- Apelujemy do wszystkich kierowców o ostrożność i stosowanie się do znaków oraz wprowadzanej na czas przejazdu zmienionej organizacji ruchu. Zwracamy się do osób, które będą obserwować przejazd kolumny o odpowiedzialne zachowanie. Prosimy, aby nie podchodzić na bliską odległość do pojazdów biorących udział w konwoju. Zabronione jest także zatrzymywanie się na drodze lub zwalnianie na jezdniach obok w celu wykonania zdjęć lub nagrania filmów - przypomina GDDKiA.

Przyjazd do Babicy planowany jest we wtorek (29 listopada) około godz. 2.

W najbliższym czasie należy się spodziewać jeszcze dwóch takich transportów. Gdy wszystkie elementy ogromnej maszyny dotrą do Babicy, TBM zostanie zmontowana. Potrwa to kilka miesięcy.

Przypomnijmy. Odcinek S19 od węzła Rzeszów Południe do Babicy to jedna z ciekawszych, ale i trudniejszych technologicznie budów infrastrukturalnych w Polsce. Pagórkowate ukształtowanie terenu wymusza wykonanie wysokich estakad i tunelu zlokalizowanego do 100 m pod powierzchnią terenu. Prace przy drążeniu tunelu rozpoczną się w przyszłym roku. Tunel drogowy będzie wykonany metodą mechanicznego drążenia przy pomocy TBM o długości 112 m, masie 4000 ton, z tarczą wiercącą o średnicy 15,2 m! Jest to o 1,7 m więcej niż średnica Wyspiarki, która wydrążyła tunel w Świnoujściu.

Ten olbrzymi „kret” transportowany jest z Hiszpanii w elementach. Część bezpośrednio drogą lądową na ciężarówkach, a największe elementy przypłynęły do Polski statkiem. Ze Szczecina do Opola przetransportowane zostały barkami i pontonami po Odrze, a dalej ruszyły lądem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Transport maszyny TBM dotarł do punktu postoju Rzeszów Południe. O 22 ruszy dalej - prosto na plac budowy do Babicy [ZDJĘCIA, WIDEO] - Nowiny

Wróć na motofakty.pl Motofakty