Toyota Setsuna Concept. Auto z drewna

(mm/ip) RUPTLY
Toyota Setsuna ConceptPatrząc od przodu, samochód ma kształt ośmiokąta. Od boku lub od góry linie układają się w elipsę. Z wyglądu Setsuna przypomina nieco łódź. Nadwozie Setsuny zostało złożone z 86 ręcznie wykonanych paneli. Każdy z nich będzie się zmieniał inaczej z upływem lat. Kiedy naprawy staną się konieczne, będzie można wymienić pojedyncze elementy.Fot. Toyota
Toyota Setsuna ConceptPatrząc od przodu, samochód ma kształt ośmiokąta. Od boku lub od góry linie układają się w elipsę. Z wyglądu Setsuna przypomina nieco łódź. Nadwozie Setsuny zostało złożone z 86 ręcznie wykonanych paneli. Każdy z nich będzie się zmieniał inaczej z upływem lat. Kiedy naprawy staną się konieczne, będzie można wymienić pojedyncze elementy.Fot. Toyota
Toyota Setsuna podważa przekonanie, że samochody powinny być przede wszystkim produktami przemysłowymi wyposażonymi w nowoczesne technologie. To koncepcyjny, drewniany roadster nadający się do jazdy.
Toyota Setsuna ConceptPatrząc od przodu, samochód ma kształt ośmiokąta. Od boku lub od góry linie układają się w elipsę. Z wyglądu Setsuna przypomina
Toyota Setsuna Concept

Patrząc od przodu, samochód ma kształt ośmiokąta. Od boku lub od góry linie układają się w elipsę. Z wyglądu Setsuna przypomina nieco łódź. Nadwozie Setsuny zostało złożone z 86 ręcznie wykonanych paneli. Każdy z nich będzie się zmieniał inaczej z upływem lat. Kiedy naprawy staną się konieczne, będzie można wymienić pojedyncze elementy.

Fot. Toyota

Tradycyjne japońskie techniki, okuriari i kusabi, posłużyły do łączenia drewna bez gwoździ czy śrub. Okuriari wykorzystana do dopasowania zewnętrznych paneli, nie tylko wzmacnia połączenia, ale umożliwia częściowe zmienianie zazębień i gniazdowań, jeśli miejsca łączeń się zużyją. Dzięki temu można używać samochodu dłużej bez wymiany elementów karoserii.

W miarę jak drewniane części będą się odkształcały, linia boczna uzyska nowe krzywizny. Patrząc od przodu, samochód ma kształt ośmiokąta. Od boku lub od góry linie układają się w elipsę. Z wyglądu Setsuna przypomina nieco łódź. Nadwozie Setsuny zostało złożone z 86 ręcznie wykonanych paneli. Każdy z nich będzie się zmieniał inaczej z upływem lat. Kiedy naprawy staną się konieczne, będzie można wymienić pojedyncze elementy. Trzymając w ręku panel wyjęty z karoserii, właściciel będzie mógł zobaczyć, jaką pracę wykonano ręcznie przy ich obróbce.

Lakier użyty do wykończenia drewnianych części został nałożony ręcznie. Aby wydobyć słoje drewna, na niektórych elementach lakier był polerowany. Metoda polega na powtarzalnym nakładaniu lakieru i wcieraniu go, aby właściwie przylgnął do słojów, co tworzy unikalną teksturę. Intensywność koloru będzie się zmieniała z biegiem lat, zyskując jeszcze więcej piękna i tworząc unikalne kompozycje. Tą metodą zabezpieczono drewno na lusterkach bocznych, kierownicy i fotelach.

Wygodne drewniane siedzenia delikatnie otulają sylwetkę. Unikalne japońskie drewno gatunku castor aralia zostało polakierowane i częściowo pokryte skórą. W konstrukcji samochodu użyto aluminium. Wykonano z niego dekle, wykończenia foteli i kierownicy. Podobnie jak drewno i skóra, metal także zmienia z czasem charakter. Konstruktorzy chcieli, aby ludzie nie tylko zachwycali się pięknem materiałów i ich połączeń, ale także tym, w jaki sposób te materiały się zmieniają, tworząc nowe kompozycje.

14 kwietnia auto zadebiutuje podczas Tygodnia Designu w Mediolanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policyjny dron obserwował zachowania kierowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty