Toruń. Są pieniądze na przebudowę ulicy Nieszawskiej

gazeta.pomorska
Toruń. Są pieniądze na przebudowę Nieszawskiej
Toruń. Są pieniądze na przebudowę Nieszawskiej
W połowie września władze województwa przyznają Toruniowi 4 mln zł unijnej dotacji na przebudowę tej wylotówki. Zaraz potem drogowcy ogłoszą przetarg na generalnego wykonawcę.
Toruń. Są pieniądze na przebudowę Nieszawskiej
Toruń. Są pieniądze na przebudowę Nieszawskiej

Dofinansowanie, które ma dostać miasto, będzie pochodzić z dodatkowej puli z Regionalnego Programu Operacyjnego z tzw. krajowej rezerwy wykonania. Nasze województwo dostało 72 mln zł premii za sprawną realizację RPO w poprzednich latach. Zarząd województwa zamierza wydać 16 mln zł na przebudowę odcinków dróg wojewódzkich w dużych ośrodkach w naszym regionie: w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Grudziądzu. Już wiadomo, że jedna czwarta tej puli - 4 mln zł - trafi do naszego miasta.

Toruń pierwszy w kolejce po unijne pieniądze
Miejski Zarząd Dróg jako pierwszy złożył swoją aplikację. Dotyczy ona przebudowy ul. Nieszawskiej od pl. Armii Krajowej do granicy miasta.

- Wniosek jest już po ocenie merytorycznej - mówi Beata Krzemińska, rzeczniczka prasowa urzędu marszałkowskiego. - Decyzji o przyznaniu środków należy się spodziewać w połowie września. Potem podpiszemy umowę o dofinansowanie i będzie można rozpoczynać inwestycję.
Toruńscy drogowcy zaraz po przyznaniu pieniędzy na inwestycję ogłoszą przetarg na generalnego wykonawcę. MZD ma wszystkie decyzje i pozwolenie na budowę. Dysponuje również pełną dokumentacją projektową. Wreszcie zmieni się oblicze wylotówki w kierunku Wielkiej Nieszawki, która jest częścią drogi wojewódzkiej nr 273.
W tej chwili trakt jest w złym stanie. Roi się tam od łat po wyrwach naprawianych po każdej zimie, nie brakuje dziur oraz kolein.

Doraźne remonty pomagają tylko na krótko
Oprócz tego przy trasie nie ma poboczy i chodników. Zupełnie inaczej wygląda natomiast odcinek tuż za granicą miasta - już po stronie Wielkiej Nieszawki. Trasa jest tam odnowiona.
Nieszawska zostanie zbudowana praktycznie od nowa na odcinku długości 3,1 km. Oprócz nowej jezdni powstaną chodnik, ścieżka rowerowa, odwodnienie, staną też nowe latarnie.
Cała inwestycja została wyceniona na 15 mln zł. MZD liczy jednak, że wykonawcy zaproponują w przetargu znacznie niższe oferty. W tegorocznym budżecie miasta zaplanowano na to zadanie 2 mln zł. 

 

(WG)

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty