Telefon wskaże wolne miejsce do parkowania

(ip)
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Już za kilka miesięcy ruszy w Krakowie usługa systemu informacji parkingowej bazująca na rozwiązaniu Comarch Smart Parking. W pierwszym etapie rozwiązanie będzie monitorować cztery ulice w ścisłym centrum miasta i przekazywać na bieżąco informacje o wolnych miejscach postojowych za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne oraz przy użyciu tablic informacyjnych.

Początkowo projekt obejmie monitoring miejsc postojowych w Strefie Płatnego Parkowania (SPP) znajdujących się w ścisłym centrum miasta, tj. przy ulicach: Szlak, Warszawska, Ogrodowa i pl. Matejki (część stanowiącą przedłużenie ul. Warszawskiej). Informacja o wolnych miejscach docelowo obejmie całość strefy SPP, a także będzie przekazywana z innych miejskich parkingów np. parkingu koło Korony (parking Stare Podgórze) oraz parkingu podziemnego przy gmachu głównym Muzeum Narodowego. W przyszłości do systemu informacji będą mogły zostać włączone pozostałe parkingi miejskie oraz planowane parkingi Park&Ride, a także parkingi pozostałych operatorów w mieście. Zleceniodawcą projektu jest Miejska Infrastruktura w Krakowie.

Projekt zakłada montaż 284 bezprzewodowych czujników, dwóch tablic informacyjnych oraz udostępnienie aplikacji mobilnych na platformy Android, iOS, Windows Phone. System będzie zbierać informacje o dostępności miejsc przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, wskazując kierowcom w czasie rzeczywistym liczbę wolnych miejsc parkingowych. Rozwiązanie uzupełnia platforma zarządczo-analityczna, dzięki której monitorowane będzie  działanie infrastruktury tworzącej system. Możliwe będzie również pozyskanie danych analitycznych w postaci raportów i zestawień prezentujących kluczowe wskaźniki i statystyki dotyczące obłożenia miejsc parkingowych. Ułatwi to Miejskiej Infrastrukturze podejmowanie decyzji odnośnie polityki parkingowej miasta.

- Miasta coraz częściej wykorzystują rozwiązania z zakresu smart city, które poprawiają jakość życia mieszkańców oraz ich bezpieczeństwo. Dzięki rozwiązaniu Comarch Smart Parking skróci się czas poszukiwania wolnego miejsca parkingowego, co wpłynie na zmniejszenie natężenia ruchu w okolicy. – podkreśla Barbara Waszkiewicz, dyrektor handlowy w Comarch. - Krakowski system to nasz kolejny projekt w Polsce na budowę i wdrożenie rozwiązania IT, które monitoruje ilość wolnych miejsc parkingowych w mieście. Kilka tygodni temu zostało przez nas uruchomione podobne rozwiązanie w Warszawie - dodaje. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty