Telefon powie Ci, gdzie są wolne miejsca parkingowe

Adam Mirosiński
Wyjmujesz smartfon, włączasz aplikację i wiesz, gdzie można bez problemu zaparkować. To nie bajka, tylko rozwiązanie, które wprowadza coraz więcej miast w Polsce. Właśnie dołączyła do nich Warszawa, a w kolejce czeka m.in. Kraków.

Ile czasu zajmuje znalezienie miejsca postojowego w centrum miasta? Według badań Szkoły Jazdy Renault, 42 proc. kierowców poświęca na to 15 minut, a co piąty aż pół godziny lub więcej. Tylko 37 proc. zmotoryzowanych deklaruje, że na zaparkowanie wystarcza im 5 minut. – Dużą część ruchu ulicznego w centralnych częściach miast tworzą kierowcy jeżdżący w poszukiwaniu miejsca do zaparkowania. Czasami lepiej zaparkować dalej od docelowego miejsca i zrobić sobie krótki spacer niż tracić czas i pieniądze, gdyż spalamy wtedy sporo paliwa na jeżdżenie w kółko – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

W Warszawie trwają testy…

fot. archiwum
fot. archiwum

Wybawieniem mogą okazać się technologie w ramach tzw. smart city. W Warszawie rozpoczęto kilka dni temu testy Systemu Informacji Parkingowej. Sprawdzane są dwa różne rozwiązania. Pierwsze wykorzystuje montowane bezpośrednio w nawierzchni miejsc postojowych bezprzewodowe czujniki, które pojawiły się na parkingu na pl. Konstytucji. Z kolei przed Dworcem Centralnym (od strony ul. E. Plater) zajętość miejsc monitorują kamery wideo zainstalowane na jednej z latarń.

Jak to działa? Każdy kierowca może się o tym przekonać sam. Wolne miejsca postojowe wskazuje aplikacja mobilna SmartParking Warszawa (przeznaczona na urządzenia z systemem Android). Po jej uruchomieniu pojawia się mapa stolicy z widoczną liczbą wolnych miejsc postojowych (w kółku). Aby wyświetlić poszczególne parkingi, należy kliknąć na kółko z liczbą wolnych miejsc. Następnie można już wybrać konkretny parking i sprawdzić dokładną lokalizację wolnego miejsca postojowego. A to nie koniec. Jeśli znajdzie się wolne miejsce, zaznaczając je i klikając na niebieską strzałkę użytkownik przechodzi do nawigacji. Teraz wystarczy tylko określić swoją lokalizację i… w drogę. Nawigacja doprowadzi do wolnego miejsca postojowego. Dostępność wolnych miejsc jest aktualizowana co minutę. – Testy systemu potrwają do końca grudnia. W zależności od ich wyników – m.in. niezawodności działania i odbioru społecznego – oraz możliwości budżetowych, planujemy rozszerzyć działanie systemu na kolejne parkingi w ramach strefy płatnego parkowania – wyjaśnia Mikołaj Pieńkos ze stołecznego Zarządu Dróg Miejskich.

… w Piekarach Śląskich system już działa…

Podobne rozwiązanie działa od maja w Piekarach Śląskich. Darmowa aplikacja mobilna Parkenizer wskazuje w centrum tego miasta wolne miejsca parkingowe i doprowadza do nich. To część Systemu Dynamicznej Informacji Parkingowej. – W aplikacji liczba wolnych miejsc prezentowana jest za pomocą zielonych znaczników. W przypadku, kiedy kierowca jest oddalony od monitorowanych miejsc parkingowych, pojawiają się pływające znaczniki, które podpowiadają kierunek jazdy do najbliższych wolnych miejsc – mówi Maciej Lukas z firmy BT Skyrise, która stworzyła system.

Dodatkowo Parkanizer umożliwia wybór strefy parkingowej, do której chce się udać kierowca – wówczas może płynnie przejść on do aplikacji z klasyczną nawigacją. Tuż przed wjazdem do strefy, Parkanizer wyśle powiadomienie o wolnych miejscach parkingowych, a kierowca będzie mieć możliwość powrotu do aplikacji parkingowej, by zobaczyć dokładną lokalizację wolnych miejsc. Rotacja widoczna jest z około 10-sekundowym opóźnieniem. Po zaparkowaniu auta, status znacznika automatycznie zmienia się na kolor czerwony, co oznacza, że miejsce zostało zajęte.


fot. archiwum
fot. archiwum

…a w Krakowie ma ruszyć

Jeszcze w tym kwartale system dynamicznej informacji pomóc ma kierowcom w znalezieniu wolnego miejsca postojowego w Krakowie. Pilotażowo obejmie on swoim zasięgiem kilka ulic (Szlak, Warszawską, Ogrodową i część Placu Matejki), a także parkingi „Przy Muzeum” i „Stare Podgórze”. Dane dostępne będą poprzez aplikację mobilną, a także tablice zmiennej treści umieszczone przed wjazdem na wybrane arterie.

Tymczasem za granicą…

O ile w Polsce inteligentne systemy zarządzania parkingami raczkują, to poza granicami naszego kraju rozwijane są od lat. W San Francisco tzw. SFpark bazuje na czujnikach współpracujących z parkometrami, systemem płatności i aplikacją mobilną. Co ciekawe, ceny określonych miejsc postojowych uzależnione są od aktualnego popytu na nie i zmieniają się w zależności od tego czy parking jest w danym momencie bardziej lub mniej zatłoczony. W efekcie zastosowania systemu średni czas poszukiwania miejsca parkingowego spadł w San Francisco o 43 proc., liczba niepotrzebnie pokonywanych kilometrów (w poszukiwaniu parkingu) i emisja gazów z tym związanych zmniejszyły o 30 proc., a natężenie ruchu pojazdów ograniczono o 10 proc.

Rajd Pojazdów Zabytkowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na motofakty.pl Motofakty
Dodaj ogłoszenie