Te statystyki stale rosną. To już 130 kierowców dziennie

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Pomimo tak drastycznych statystyk, w mediach wciąż możemy usłyszeć lub przeczytać o nietrzeźwych kierowcach, u których badanie alkomatem wykazało stężenie alkoholu we krwi na poziomie 1,5 lub 2 i więcej promila.
Pomimo tak drastycznych statystyk, w mediach wciąż możemy usłyszeć lub przeczytać o nietrzeźwych kierowcach, u których badanie alkomatem wykazało stężenie alkoholu we krwi na poziomie 1,5 lub 2 i więcej promila. Materiały prasowe
W maju 2024 roku polska Policja odnotowała aż 4010 przypadków zatrzymań, wynikających z prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości. Ta liczba z pewnością znacząco się zwiększy, bowiem trwa długi weekend. Warto przypomnieć o podstawowych zasadach dotyczących trzeźwości.

Spis treści

Ryzyko wypadku już po małym piwie

Pomimo tak drastycznych statystyk, w mediach wciąż możemy usłyszeć lub przeczytać o nietrzeźwych kierowcach, u których badanie alkomatem wykazało stężenie alkoholu we krwi na poziomie 1,5 lub 2 i więcej promila. Osoby wsiadające za kółko w takim stanie wykazują się skrajną nieodpowiedzialnością.

Jest jednak grupa kierowców, którzy lekceważą to, że wypili alkohol nawet w minimalnej ilości. Wynika to z tego, że nie znają skutków wypicia małego piwa lub lampki wina. Można więc założyć, że część zatrzymanych kierowców na podwójnym gazie nie wsiadłaby za kółko ze świadomością, że ilość alkoholu obecnego w ich organizmie nie pozwala na prowadzenie pojazdu.

„Zbyt wiele osób siada za kierownicą nie mając pewności co do swojego stanu trzeźwości. To tak zwana nieświadoma nietrzeźwość, czyli niebezpieczne przekonanie, że w organizmie nie ma już śladu po alkoholu. Brak kaca czy wrażenie wypoczęcia mogą być złudne i nie będą stanowić dla policji żadnego usprawiedliwienia w przypadku kontroli trzeźwości” - mówi Hunter Abbott, ekspert ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego w firmie AlcoSense.

Alkohol, nawet w minimalnych dawkach, wpływa na zdolności poznawcze, koordynację ruchową oraz zdolność do podejmowania decyzji. Już przy stężeniu 0,2 promila pojawiają się zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej, a ryzyko spowodowania wypadku znacznie wzrasta. Wydłuża się także czas reakcji, co zwiększa ryzyko kolizji. Przy 0,5 promila ryzyko spowodowania wypadku jest trzykrotnie większe, przy 0,8 promila dziesięciokrotnie wyższe, a powyżej 1,2 promila - aż 200-krotnie wyższe.

Konsekwencje jazdy po alkoholu

Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) jest wykroczeniem, natomiast prowadzanie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest przestępstwem.

Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi:

  • grzywna w wysokości do 5000 zł lub areszt do 30 dni,
  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
  • 15 punktów karnych.

ZOBACZ TAKŻE: Czy pijany rowerzysta straci prawo jazdy na samochód?

Za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:

  • pozbawienie wolności do lat 3,
  • zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat,
  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości do 60 000 zł,
  • 15 punktów karnych.
  • Konfiskata samochodu, jeżeli poziom alkoholu we krwi przekracza 1,5 promila

Od października 2023 roku zamiast grzywny lub ograniczenia wolności, nietrzeźwym kierowcom grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.Sąd będzie orzekał zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata w przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości, ucieczki z miejsca zdarzenia oraz jeżeli kierowca będzie spożywał alkohol po zdarzeniu,

Jak sprawdzić stężenie alkoholu we krwi?

Kierowcy muszą pamiętać o rozwadze i odpowiedzialnym zachowaniu na drogach. Nigdy nie należy wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu, nawet jeśli minęło już kilka godzin od ostatniego drinka. Bezpłatne badanie trzeźwości można wykonać na komisariatach policji, a dla większej pewności i wygody warto zaopatrzyć się w alkomat osobisty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty