Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tanieje OC dla młodych

Agnieszka Jasińska
Fot. Paweł Nowak
Fot. Paweł Nowak
Ubezpieczyciele coraz bardziej ufają świeżo upieczonym kierowcom i przygotowują dla nich atrakcyjne oferty.

Fot. Paweł Nowak
Fot. Paweł Nowak

 

Młodzi kierowcy nie muszą już płacić astronomicznych sum za OC. Wiek przestaje mieć dla ubezpieczycieli znaczenie. Firmy wyciągają do dwudziestolatków rękę i proponują nawet kilkudziesięcioprocentowe zniżki. Ubezpieczyciele zauważyli bowiem, że młody kierowca niekoniecznie musi być złym kierowcą.

 

Magda Walczak z Łodzi prawo jazdy odebrała rok temu. Chciała kupić samochód, ale zrezygnowała, kiedy usłyszała, ile kosztuje ubezpieczenie.

 

- Wyliczono mi, że za OC muszę zapłacić prawie  2 tys. zł. Wszystko przez to, że mam 22 lata. Nie stać mnie na taki wydatek - opowiada Magda.

 

Jako jedna z pierwszych z ofertą tańszej składki OC dla kierowców poniżej trzydziestego roku życia wyszła Ergo Hestia. Uruchomiła nawet platformę ubezpieczeniową dedykowaną młodym kierowcom.

 

- To grupa niechętnie ubezpieczana, ale w naszym odczuciu posiadająca duży potencjał - wyjaśnia Mario Everardo Zamarripa Gonzalez, menedżer projektu.

 

- Uznaliśmy, że warto zagospodarować niszę. Dla młodych kierowców naturalnym środowiskiem jest internet, stąd taka forma dystrybucji naszej oferty - dodaje Grzegorz Blachowski, rzecznik Ergo Hestii.

Na atrakcyjne oferty dwudziestoparolatki mogą także liczyć w Link 4. Tutaj młodym kierowcą przestaje się już być po skończeniu 24. roku życia i po roku od odebrania prawa jazdy. Jednak to nie wszystko.

 

-  Może się nawet zdarzyć, że 23-letni kierowca z trzyletnim doświadczeniem za kierownicą bez żadnej szkody otrzyma 30 proc. zniżki za bezszkodową jazdę. Obserwujemy rynek i takie podejście do młodych kierowców wynika z naszych wewnętrznych analiz - mówi Agata Wiśniewska, dyrektor public relations Link 4.

 

Co innego jednak mówią statystyki policyjne. W 2009 r. kierowcy w  wieku od 18 do 24 lat spowodowali w województwie łódzkim aż 835 wypadków. To o 41 więcej niż rok wcześniej. Ta grupa wiekowa  w statystykach wypada najgorzej. Kiepsko radzą sobie też kierowcy w wieku od 25 do 31 lat.  W 2009 r. spowodowali 670 wypadków. Najmniej, bo tylko 467 kraks, spowodowały w ub.r. osoby w wieku od 40 do 49 lat.

 

Artur Miksa, właściciel łódzkiej autoszkoły Driver, uważa jednak, że młodzi kierowcy, tuż po kursie i egzaminie, często jeżdżą lepiej niż ci z doświadczeniem.

 

- Należy im dać szansę. Teraz, żeby zdać egzamin na prawo jazdy, trzeba wykazać się naprawdę wysokimi umiejętnościami. Doświadczeni kierowcy często jeżdżą na pamięć. Mają też swoje nawyki, które często doprowadzają do zagrożeń na drodze. Najczęściej jest to niewłączanie kierunkowskazów lub włączanie w niewłaściwym momencie - mówi Artur Miksa.

 

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty