Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak policja walczy z agresją na drodze (video)

Mariusz Michalak / Dzień Dobry TVN / x-news
fot. Dzień Dobry TVN / x-news
fot. Dzień Dobry TVN / x-news
W internecie pojawia się coraz więcej nagrań niewłaściwych zachowań kierowców na drogach. Jak powinna zachować się osoba, która widzi kierowcę łamiącego prawo i stwarzającego zagrożenie?

- W każdej komendzie wojewódzkiej czynne są skrzynki mejlowe stop agresji drogowej. Korzysta z nich wiele osób, a w pierwszych sześciu miesiącach tego roku, w ten sposób przekazano 3500 zgłoszeń - wyjaśnia w „Dzień Dobry TVN" Marcin Mrozek z Komendy Stołecznej Policji. Nadesłane wiadomości zawierają nagrania niebezpiecznych sytuacji na drogach. W materiałach najczęściej pojawiają się przypadki zajeżdżania drogi, wymuszenia pierwszeństwa przejazdu, przejeżdżania na czerwonym świetle, nieprawidłowego parkowania, przekraczania przez kierujących linii ciągłej lub podwójnej ciągłej.

- Jeśli zauważymy kierowcę, którego jazda zagraża innym osobom, należy to zgłosić policji przekazując informację, gdzie takie kierowca się znajduje i jakim autem się przemieszcza  - tłumaczy Marcin Mrozek.

Agresja drogowa nie jest pojęciem nowym chociaż coraz mocniej daje się ją zaobserwować w ostatnich latach. Pierwsze wzmianki o agresywnych kierowcach pojawiły się już 1949 roku, gdy dwóch kanadyjskich psychiatrów przeanalizowało zachowania taksówkarzy i wskazało zależność między stylem życia a wypadkowością.

Grupa o nieustabilizowanej sytuacji rodzinnej i lekceważąca prawo częściej miała wypadki niż kierowcy funkcjonujący w rodzinach i przestrzegający norm prawnych. Pierwsze definicje agresji drogowej powstały w latach 80. dwudziestego wieku i opisywały to pojęcie w sposób następujący – rzeczywiste lub zamierzone działanie skutkujące krzywdą psychiczną lub fizyczną.

Według badań przeprowadzonych przez dom badawczy Maison na zlecenie marki Skoda w 2015 roku, 9% mężczyzn i 5% kobiet używa sygnałów dźwiękowych i świetlnych, gdy kierowca przed nimi jedzie zbyt wolno. Tylko 1 na 10 respondentów deklarował agresję słowną i obraźliwe gesty na drogę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty