Zarysowana lub uszkodzona szyba przednia to duże zagrożenie dla kierowcy i pasażerów. Szczególnie zimą jej zły stan przyczynia się do pogorszenia widoczności, co może doprowadzić do wypadku. W przypadku kontroli drogowej, uszkodzona szyba czołowa może być także powodem odebrania dowodu rejestracyjnego.
Mandat za pęknięcie
– Według przepisów wszystkie uszkodzenia w polu widzenia dyskwalifikują szybę – mówi diagnosta Dariusz Szenajch z Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów WX86. – Za pole widzenia uznaje się zakres pracy wycieraczek. Uszkodzenia częściej pojawiają się zimą, kiedy drogi sypane są żwirem. Błędem kierowców jest też mocne skrobanie lodu na szybie i niewymienianie zużytych wycieraczek.
Eksperci NordGlass przekonują, że wyjątkowo niekorzystnie na szyby samochodowe wpływają niskie temperatury. Warto wiedzieć, że nawet w najmniejsze uszkodzenia wnika woda, która zamarzając powiększa ubytek. W takim przypadku to niemal pewne, że w ciągu kilku miesięcy niewielkie odpryski powiększą się dwukrotnie. Uszkodzona szyba nie tylko ogranicza widoczność, ale stanowi również bezpośrednie niebezpieczeństwo. Możliwe jest jej całkowite pęknięcie podczas jazdy, z reguły taka szyba podczas wypadku nie wytrzymuje również naporu poduszek powietrznych.