Szybkie odszkodowanie

Maciej Capik
Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
Kiedy dojdzie do uszkodzenia samochodu w wypadku lub kolizji, dla właściciela ważne jest szybkie otrzymanie pieniędzy z odszkodowania na naprawę auta.

Niezależnie od tego, czy należy nam się odszkodowanie z OC sprawcy czy z własnego autocasco, zawsze mamy prawo domagać się od zakładu ubezpieczeń sprawnego ustalenia rozmiaru szkody i wypłaty odszkodowania. W praktyce często zdarza się, że po zgłoszeniu szkody zakład

Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha

ubezpieczeń wielokrotnie wzywa poszkodowanego właściciela pojazdu, by przedstawiał takie czy inne dokumenty. Efektem bywają wielomiesięczne opóźnienia w wypłacie odszkodowań.

 

Zakład ubezpieczeń to profesjonalista, od którego mamy prawo wymagać odpowiedniego poziomu procedur. Co więcej - ubezpieczyciele mają prawny obowiązek działać sprawnie. Mówią o tym przepisy ustawy o działalności ubezpieczeniowej. Art.16. tej ustawy nakłada na zakład ubezpieczeń obowiązek poinformowania osoby zgłaszającej szkodę, jakie dokumenty będą niezbędne do ustalenia okoliczności zdarzenia, odpowiedzialności za szkodę, wysokości szkody i odszkodowania.

 

Zakład ubezpieczeń ma 7 dni na poinformowanie zgłaszającego szkodę, jakie dokumenty powinien przedstawić. Później także może wezwać kierowcę, ale tylko w sprawie ewentualnego wyjaśnienia braków w dokumentach. Tak powinno być. Ponieważ praktyka wygląda inaczej, to przy wprowadzaniu kolejnych przepisów o ochronie konsumentów, przyznano osobom poszkodowanym nowe uprawnienia.

 

W ustawie o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym przeciąganie czasu wypłaty odszkodowania poprzez nieudzielanie odpowiedzi na korespondencję lub żądanie przedstawienia nieistotnych dokumentów uznane zostało za nieuczciwą praktykę rynkową. Można się przed nią bronić żądając np. odszkodowania. Przysługuje ono niezależnie od odsetek za zwłokę, a dotyczy sytuacji, gdy właściciel samochodu doznał jakiejś straty lub utracił korzyści. Stratami mogą być np. karne opłaty naliczone przez bank w związku z opóźnieniem w dostarczeniu dokumentów, które chciało się dowieźć autem.

 

Utracona korzyść to chociażby brak możliwości wyjazdu autem na zaplanowany wcześniej wakacyjny urlop. Odszkodowania można domagać się, gdy związane jest ono z nieuczciwą praktyką zakładu ubezpieczeń, wskutek której należne odszkodowanie nie zostało wypłacone na czas.

 

Jak walczyć o swoje
W dochodzeniu swoich praw konieczne może być oddanie sprawy do sądu. Ułatwieniem jest instytucja pozwu zbiorowego (sprawę zgłasza więcej niż jedna osoba) i prawo do reprezentowania poszkodowanego przez organizacje społeczne, zajmujące się ochroną konsumencką. W przypadku  ubezpieczeń w imieniu konsumentów może wystąpić np. Rzecznik Ubezpieczonych. Zarzucając stosowanie niedozwolonych praktyk zakładowi ubezpieczeń zwolnionym się jest z tzw. ciężaru dowodowego. To ubezpieczyciel musi udowodnić, że nie stosował nieuczciwej praktyki. Z ochrony konsumenckiej w przypadku OC może skorzystać osoba fizyczna, a przy AC ten, kto wykorzystuje pojazd do celów prywatnych, nie związanych z działalnością gospodarczą. 

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty