Szturmem po „prawko”, bo potem ma być trudniej

gazeta.pomorska
Chcieli zdać egzamin na starych zasadach
Chcieli zdać egzamin na starych zasadach
Takiego najazdu przyszłych kierowców WORD-y już dawno nie przeżywały. Wszyscy chcą zdać egzamin teoretyczny do piątku. Bo od poniedziałku wchodzą całkiem nowe zasady. A nowego się boimy.
Chcieli zdać egzamin na starych zasadach
Chcieli zdać egzamin na starych zasadach

Na pewno będzie trudniej, przynajmniej tak wszyscy mówią - przekonuje Łukasz Ewski ze Świecia, którego spotkaliśmy w środę w bydgoskim WORD-zie. - Właśnie dlatego koniecznie chciałem zdać teraz egzamin teoretyczny. I udało się! Już spokojnie czekam na egzamin praktyczny.

W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego we Włocławku kandydaci na kierowców podchodzą do egzaminów co godzinę. W związku z dużym zainteresowaniem testy można zdawać nawet po 18.00. - Robimy wszystko, co możliwe, żeby jak najwięcej osób przystąpiło do egzaminu teoretycznego przed wejściem w życie nowych przepisów - zapewnia Jarosław Chmielewski, szef ośrodka. Jeszcze we wrześniu dziennie zgłaszało się tam na egzamin 100 do 110 osób, w tym tygodniu powyżej 200!

Teorię chciała mieć już za sobą Justyna Lewandowska. - Obawiałam, że w tym samym czasie trzeba będzie odpowiedzieć na więcej pytań niż dotychczas - przyznaje. Test zaliczyła, ale... - Zdawalność jest trochę niższa niż jeszcze kilka miesięcy temu - ocenia dyrektor Chmielewski. - Może to kwestia tego, że kandydaci się spieszą.

- Spieszymy się, bo nowe testy będą gorsze, trudniejsze, a na drogach i tak niewiele się zmieni - twierdzi Krzysztof Lewandowski, który czekał wczoraj na egzamin praktyczny w Toruniu.

Tymczasem Marek Staszczyk, szef toruńskiego ośrodka uspokaja: - W myśl nowych zasad, podchodzący do egzaminów będą musieli nie tylko wykuć na blachę odpowiedzi, ale nauczyć się myśleć praktycznie. Koniec z uczeniem się pod pytania. Nowa formuła powinna się sprawdzić - dodaje.

Zobacz też: **Będzie wymiana blankietów prawa jazdy. Zobacz, jak wyglądają **

- Lęk jest nieuzasadniony - uważa też instruktorka nauki jazdy z Grudziądza, Gabriela Śmigiel. - Może na początku będzie trudniej, bo jest to coś nowego. Jednak z nowym egzaminem dobrze poradzą sobie osoby, które będą się solidnie uczyć przepisów.

W bydgoskim ośrodku w gotowości są już nowoczesne komputery o dużej mocy z dotykowymi ekranami i mocne serwery. - Nie może być tak, że w trakcie egzaminu, gdy wyświetlany będzie jakiś wideoklip - sytuacja drogowa - komputer się zawiesi - uzasadnia dyrektor Tadeusz Kondrusiewicz. Brakuje tylko hasła z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, które zaktywuje bazę pytań i system egzaminacyjny.

Hasło wydane zostanie 19 stycznia. Baza pytań jest tajna i tak ma zostać do godziny „zero". - W sobotę będziemy wgrywać nowe zestawy pytań, by na 21 stycznia wszystko było gotowe - potwierdza też szef włocławskiego ośrodka.

Zobacz też:Nowe egzaminy na prawo jazdy ruszą z opóźnieniem w niektórych WORD-ach 

- U nas może być jednak małe zamieszanie z transmisją danych - przyznaje dyrektor toruńskiego WORD-u. Przypomina, że w naszym regionie jest dwóch operatorów systemów informatycznych. W Toruniu jest nim Instytut Transportu Samochodowego, w Bydgoszczy i Włocławku - Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. To oznacza także dwie różne bazy pytań dla egzaminowanych, choć te powstały w oparciu o te same, ministerialne wytyczne.

- Nic nie zmieni się w egzaminach praktycznych - uspokaja Kondrusiewicz.

- Egzamin teoretyczny jest ważny przez pół roku, także po 19 stycznia - mówi Marian Biedziak z Bydgoszczy, który dopiero w 63. roku życia postanowił zdobyć „prawko" na auto osobowe. - Teorię mam już za sobą, dlatego do praktycznego podejdę bez pośpiechu. Niestety, pierwszy egzamin właśnie oblałem i chcę się zapisać na poprawkowy. Nie wyszło mi na placu manewrowym - na łuku. Przygotowałem 112 złotych i czekam.

(M), (DM), (GOZ), (MR) "Gazeta Pomorska"

Co się zmieni po 19 stycznia?

  • Baza pytań na egzaminie teoretycznym nie będzie znana (dotąd była) i zostanie zwiększona - dla kat. B z 530 do 1300, potem 3500 zadań. n Liczba losowanych przez komputer pytań dla kursanta wzrośnie z 18 do 32.
  • Część pytań zostanie przedstawiona w formie wideoklipów - ruchomych obrazów, sytuacji na drodze.
  • Nie zmieni się łączny czas egzaminu. Potrwa 25 minut.
  • W pierwszej części egzaminu będzie 20 sekund na zapoznanie się z treścią pytania, potem 15 sekund na udzielenie odpowiedzi.
  • W części specjalistycznej (12 pytań) czas na przeczytanie każdego pytania i odpowiedź wzrasta do 50 sekund.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie miasteczka ruchu drogowego w Radomsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty