Szóste miejsce Kubicy

Tomasz Szmandra
Lewis Hamilton wygrał Grand Prix Chin i zbliżył się do zdobycia tytułu mistrza świata. Robert Kubica zajął szóste miejsce, utrzymując trzecią lokatę w klasyfikacji sezonu.

Lewis Hamilton wygrał Grand Prix Chin i zbliżył się do zdobycia tytułu mistrza świata. **Robert Kubica zajął szóste miejsce, utrzymując trzecią lokatę w klasyfikacji tegorocznego sezonu.**

Kubica (BMW Sauber) rozpoczynał wyścig w Szanghaju z 11. pola

startowego, natomiast z pole position ruszał Hamilton (McLaren-Mercedes). Brytyjczyk bezbłędnie wykorzystał swoją pozycję na starcie i objął prowadzenie przed duetem kierowców Ferrari: Kimi Raikkonenem i Felipe Massą. Tymczasem Kubica wykorzystał zamieszanie spowodowane zderzeniem Jarno Trulli'ego (Toyota) z Sebastienem Bourdais (Toro Rosso) i awansował na 8. miejsce.

Po pierwszej serii pit stopów sytuacja w czołówce niewiele sie zmieniła, ale gdy Hekki Kovalainen (McLaren-Mercedes) przebił oponę, Polak ponownie przesunął się w klasyfikacji wyścigu.

Na 7 okrążeń przed metą, jadący na drugiej pozycji Raikkonen pozwolił się wyprzedzić koledze z zespołu Ferrari i przed ostatnim wyścigiem sezonu, który odbędzie się za dwa tygodnie w Brazylii, Massa traci 7 punktów do lidera mistrzostw świata Hamiltona. Kubica nie liczy się już w walce o tytuł, ale posiada realne szanse na utrzymanie trzeciej lokaty w końcowej klasyfikacji mistrzostw świata Formuły 1.