Symulacja karambolu - największe ćwiczenia służb ratowniczych

(ip)
źródło: GDDKiA
źródło: GDDKiA
Symulacja karambolu na Południowej Obwodnicy Warszawy to pierwsze na tej ważnej drodze ćwiczenia służb ratowniczych na tak dużą skalę! 9 maja Policja, straż pożarna, ratownicy medyczni i służby drogowe sprawdzą umiejętność zarządzania akcją ratowniczą na drodze szybkiego ruchu. Pokaz ćwiczeń odbywa się w ramach przypadającego w tym terminie Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz obchodów 10-lecia Polski w UE. Organizatorem wydarzenia jest Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego we współpracy m.in. z GDDKiA, Policją, Strażą Pożarną, Lotniczym Pogotowiem Ratowniczym.

Karambol na obwodnicy Warszawy

źródło: GDDKiA
źródło: GDDKiA

„Karambol na węźle Opacz na Południowej Obwodnicy Warszawy. Na stojącą grupę samochodów najechały kolejne. Bilans: 5 rozbitych aut i 15 poszkodowanych. W jednym z samochodów doszło do rozszczelnienia baku, wskutek czego na jezdnię wyciekł olej napędowy. Trwa akcja ratunkowa“ – tak brzmiałyby doniesienia medialne, gdyby na Południowej Obwodnicy Warszawy faktycznie doszło do wypadku. Na szczęście to tylko ćwiczenia! Symulacja została przygotowana w oparciu o powyższą fabułę. W realizacji wykorzystano pięć rozbitych pojazdów. Role poszkodowanych odgrywa grupa statystów ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej i Warszawskiej Akademii Medycznej.

W akcji ratowniczej wezmą udział jednostki straży pożarnej (w tym ratownictwa chemicznego), policji oraz służby drogowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Ze względu na liczbę ofiar, pomoc medyczna udzielana będzie w specjalnie rozstawionym namiocie, a najcięższe ofiary transportowane będą śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ogólnodostępne ćwiczenia, zorganizowane w ramach obchodów 10-lecia Polski w Unii Europejskiej oraz Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego odbędą się 9 maja 2014 r. (piątek) w godzinach od 11.00 do 12.00 na Południowej Obwodnicy Warszawy (S2/S8) na zamkniętym dla ruchu fragmencie węzła Opacz.

Pojawią się samochodowe wraki, zakrwawione ofiary, ratownicy medyczni udzielający pierwszej pomocy, straż pożarna rozcinająca zgniecione wozy i policja nadzorująca miejsce zdarzenia. Szokujące obrazy mają przemówić do wyobraźni wszystkich użytkowników dróg. Jednocześnie dla służb ratunkowych stanowią okazję do ćwiczeń.

10-lecie Polski w UE
1 maja obchodziliśmy 10. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wraz z partnerami z całej Polski prowadzi i planuje kolejne, liczne działania prezentujące skalę zmian, jakie nastąpiły w Polsce dzięki obecności w UE i wykorzystaniu Funduszy Europejskich.

Akcja obejmuje m.in.: Dni Otwarte Funduszy Europejskich - w całej Polsce w dniach od 1 do 11 maja beneficjenci umożliwiają zwiedzanie swoich projektów bezpłatnie, ze zniżką lub zapewnią dodatkowe atrakcje, jak np. otwarcie niedostępnych na co dzień miejsc: hal produkcyjnych, kulis teatru czy budowanej stacji metra. Organizowane są pikniki rodzinne, warsztaty, pokazy naukowe, zmagania sportowe, rajdy rowerowe, konkursy, koncerty, zabawy i wiele, wiele innych. Sprawdź, jakie atrakcje czekają w Twojej okolicy!

9 maja „DNIEM OTWARTYM” w laboratoriach drogowych GDDKiA
Jak głęboka będzie koleina, gdy przejedzie po niej kilka tysięcy razy metalowe koło symulujące nacisk ciężarówki? Ile siły trzeba, aby rozerwać dwie warstwy jezdni? W jaki sposób sprawdza się odblaskowość linii na drodze? Jak wygląda przekrój przez wszystkie jej warstwy? Ile asfaltu tak naprawdę jest w nawierzchni? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można poznać już 9 maja 2014 r. (w Rzeszowie 7 maja) w laboratoriach drogowych GDDKiA.

„Dzień Otwarty Laboratorium Drogowego GDDKiA” to jedna z serii wydarzeń przygotowanych w ramach obchodów 10-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej w 16 województwach.

„DZIEŃ OTWARTY” na drodze i ćwiczenia ratownicze w woj. lubuskim
W województwie lubuskim, 9 maja, w ramach „Dnia Otwartego” będzie można odwiedzić zamknięty jeszcze, ostatni odcinek drogi ekspresowej S3. Droga ta do końca maja połączy Szczecin z autostradą A2. Dla chętnych dostępny zostanie Obwód Utrzymania Drogi w godzinach 10.00-14.00. Poza zwiedzaniem samego budynku i poznania organizacji w OUD, będzie można także uzyskać informacje m.in. o wykorzystanych środkach unijnych oraz obejrzeć wystawę zdjęć ze zrealizowanych przy współudziale środków unijnych inwestycji GDDKiA. Na placu OUD zaprezentowany zostanie sprzęt służący do prac utrzymaniowych jak i pomiarowych wykonywanych przez GDDKiA.

Co więcej, w samo południe rozpocznie się pokaz ćwiczeń służb ratowniczych podczas symulowanego wypadku na drodze S3 na węźle Międzyrzecz-Północ. Tu podobnie jak w Warszawie w wydarzeniu weźmie udział kilka służb ratownictwa drogowego.

źródło: GDDKiA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty