Świece zapłonowe. Poradnik

Piotr Walczak
Świece zapłonowe. Poradnik
Świece zapłonowe. Poradnik
Świece zapłonowe odpowiadają za rozruch i optymalne osiągi jednostki napędowej. Dlatego ważne jest, żeby wymieniać je regularnie - wtedy, kiedy zaleca to producent. Elementy montowane we współczesnych silnikach trudno jednak będzie wymienić przeciętnemu kierowcy.
Świece zapłonowe. Poradnik
Świece zapłonowe. Poradnik

Zadaniem świecy zapłonowej jest wytworzenie iskry niezbędnej do zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej, czyli uruchomienia silnika samochodu. Z reguły świec jest tyle, co cylindrów - najczęściej cztery. Ale w nowoczesnych silnikach zdarza się, że występują dwie - główna i pomocnicza, która dodatkowo polepsza spalanie w cylindrze.

Nic nie trzeba robić

Obecnie świece zapłonowe są elementami praktycznie bezobsługowymi i przy prawidłowej eksploatacji auta wytrzymują, w zależności od konstrukcji pojazdu, od 60 do 120 tys. km przebiegu. Należy je bezwzględnie wymieniać wtedy, gdy zaleca to producent. Nawet, jeżeli tylko jedna z nich się przepali po okresie deklarowanego czasu eksploatacji, lepiej wymienić cały komplet świec zapłonowych. Bo wkrótce pewnie się okaże, że i tak przepalą się pozostałe. Mechanicy podkreślają,

że kupując świece, trzeba dobierać je pod konkretny silnik.

- Nie ma świec uniwersalnych, które można stosować w każdym samochodzie - potwierdza Dariusz Nalewajko, kierownik serwisu Renault w Białymstoku. -

Co więcej, produkowane teraz jednostki napędowe są tak skonstruowane, że bez pomocy mechanika trudno świece wymienić.

Ekspert dodaje, że świece zapłonowe to teraz elementy praktycznie bezobsługowe. Przestrzega ingerencję w nie. Często podczas nieumiejętnej wymiany dochodzi do łamania izolatora ceramicznego, przez co potem świecy nie można wykręcić.

W starszych silnikach jednym z najczęstszych błędów przy wymianie świec jest ich nieodpowiednie dokręcanie. Jeśli świeca będzie luźno trzymała się w otworze, w konsekwencji doprowadzi to do zepsucia głowicy. Jeżeli natomiast będzie dokręcona zbyt mocno, w efekcie może uszkodzić silnik.

Tylko dobre paliwo

Istotne jest tankowanie dobrej jakości paliwa, aby jego spalanie było całkowite. W

przeciwnym razie na świecach będzie się osadzał nagar albo cząstki stałe, które spowodują ich przyspieszone zużycie.

Dariusz Nalewajko: Dobrze jednak pamiętać o tym, żeby dbać też o inne elementy, takie jak, między innymi, przewody wysokiego napięcia, bo rzutuje to na jakość iskry, którą świeca wytwarza.

Niesprawne świece mogą spowodować przyspieszone zużycie silnika - z tego względu, że proces spalania nie będzie przebiegał prawidłowo. Jeżeli zaś opary paliwa zaczną dostawać się do katalizatora i tam będą opalane, spowoduje to uszkodzenie tego elementu.

Szarpanie silnika: jeden z objawów zużycia świec

Podstawowe objawy świadczące o niesprawności lub zużyciu którejś ze świec to nierówna praca silnika i trudności z jego odpaleniem. Jeśli na świecach będzie brud, dym z rury wydechowej będzie koloru bardziej ciemnego lub niebieskiego - w zależności od tego, czy na świecach osadził się nagar, czy też cząstki oleju.

Świece najlepiej kontrolować w serwisie podczas zwykłego przeglądu. Najlepiej na wiosnę - dużo wilgoci w powietrzu to przyczyna przebić prądu o tej porze roku. Tym bardziej, że dużo stacji ASO wkrótce zacznie zapraszać na bezpłatne przeglądy wiosenne.

Ceny świec zapłonowych zaczynają się od 10 zł, ale są też takie, które kosztują grubo ponad 100 zł.

Piotr Walczak

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty