SUV - idealne auto na polskie drogi?

(mk/ip)
Pojazdy rekreacyjno-użytkowe, czyli SUV-y, stają się w naszym kraju coraz bardziej popularne. Z jednej strony zapewniają one użytkownikom wysoki poziom bezpieczeństwa oraz komfortu, lecz z drugiej nie radzą sobie poza asfaltem tak dobrze, jak auta terenowe. Często zużywają także więcej więcej benzyny od pojazdów osobowych. Co zatem sprawiło, że ten segment samochodów stał się tak bardzo popularny w Europie?
Fot. Kia
Fot. Kia

Pierwszy SUV na Starym Kontynencie pojawił się w 1970 roku, czyli osiem lat po debiucie Jeepa Wagoneera w USA i był to Range Rover. Auto nie było dobrze wyposażone. Dopiero po 10 latach od rozpoczęcia sprzedaży otrzymało dodatki, które znacząco poprawiły komfort podróżowania. Od momentu europejskiej premiery, zainteresowanie tego typu autami stale rosło, jednak dopiero ostatnie lata wzniosły SUV-y na szczyty motoryzacyjnej popularności.

Co dziesiąty samochód zarejestrowany w Polsce to SUV. Pokazuje to, jak wielkim powodzeniem cieszą się auta sportowo-użytkowe (ang. Sport Utility Vehicle). Za kierownicą tego typu pojazdu aut możemy spotkać przedsiębiorców, menedżerów jak i panie, którym SUV-y dają poczucie bezpieczeństwa. SUV, jak każdy samochód ma swoje wady i zalety. Do wad zaliczają się stosunkowo słabe osiągi większości modeli znajdujących się na rynku, a także większe spalanie. Pośród zalet, klienci wskazują na bezpieczeństwo, funkcjonalność i komfort.

**CZYTAJ TAKŻE

Volvo chce małego SUV-aOutlander jednym z najmniej awaryjnych SUV-ów

**

Fot. Ford
Fot. Ford

"Auta te zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, są przestronne i wygodne. Nie dziwi więc fakt, że SUV-y mają opinię niezawodnych samochodów rodzinnych, są chętnie wybierane przez kobiety. SUV-y są bowiem wyższe od swoich konkurentów - aut typu kombi i van. W parze z większymi gabarytami idzie wysokie położenie fotela kierowcy, dzięki któremu nawet naprawdę niskie osoby mogą cieszyć się dobrą widocznością zza kierownicy" - mówi Wojciech Kacperski dyrektor działu sprzedaży w szczecińskim salonie Auto Club oferującym łącznie aż 6 aut typu SUV ( marek Hyundai, Mitsubishi i Suzuki).

Wysokie zawieszenie SUV-ów pozwala na łatwe wsiadanie i wysiadanie z auta, a także zapinanie dziecka w foteliku - bez schylania się i szarpania z pasami bezpieczeństwa. W bagażniku bez przeszkód zmieści się wózek i walizki, a po zakupach siatki. Innym plusem tego rodzaju aut jest mała szkoda przy stłuczce bądź obtarciu, bo pierwszy kontakt z drugim autem będzie miał zazwyczaj zderzak albo stopień, a nie blacha.

SUV-y jak najbardziej nadają się do jazdy w terenach górzystych bądź warunkach zimowych - podwyższone zawieszenie, napęd 4x4, które przydaje się także właścicielom nowo powstałych domków na osiedlach lub rekreacyjnych działek, gdzie droga dojazdowa jeszcze nie została zrobiona. Przy stanie dzisiejszych dróg wysokie zawieszenie SUVów jest jak znalazł.

Fot. Volvo
Fot. Volvo

Kierowca uniknie częstych wizyt w warsztacie bądź serwisie. Pęknięta opona, wykrzywione felgi, uszkodzone amortyzatory - dzięki większemu prześwitowi w aucie można ich uniknąć. Należy jednak pamiętać, że możliwości terenowe tego typu aut nie pozwalają na jazdę w na prawdę trudnych warunkach.

Prestiż - to także przyciąga kierowców do kupna. Właściciele tych aut postrzegani są jako ludzie aktywni. Potrzeby konsumentów stale się zmieniają. Ci, którzy niegdyś wybierali auta z klasy średniej lub wyższej, dziś decydują się na SUV-y. Próbując dodać pojazdom miejskiego charakteru, producenci tworzą crossovery, czyli auta będące hybrydą auta osobwego i SUV-a. Najbardziej popularne z nich to Mitsubishi ASX lub Nissan Qashqai. Z kolei bestsellerem Volvo w kategorii SUV jest XC60, które często możemy spotkać na naszych drogach. "W ubiegłym roku Volvo XC60 było prawdziwym hitem i najlepiej sprzedającym się autem w naszym salonie" - mówi Filip Wodziński dyrektor działu sprzedaży w salonie Volvo Auto Bruno w Szczecinie - "Obecnie XC60 jest jednym z trzech najpopularniejszych modeli z oferty Volvo - obok nowych S60 i V60. XC60 wciąż jednak sprzedaje się bardzo dobrze, i to nie tylko w Polsce. W całej Europie zapanował trend na mniejsze SUV-y - przestronne auta oferowane w rozsądnej cenie. Sam, jeżeli miałbym obecnie wybierać między klasycznym kombi a SUV-em, zdecydowałbym się na auto takie jak XC60" - dodaje Wodziński.

**CZYTAJ TAKŻE

Hyundai ix35Kia Sportage trzeciej generacji w sierpniu

**

Patrząc na dane sprzedażowe widać sukces tego modelu - 1941 sztuk sprzedanych w 2010 r. i 1034 w pierwszej połowie 2011 roku. Liderem naszego rynku jest jednak Mitsubishi Outalnder. W ubiegłym roku to auto znalazło w naszym kraju 3391 nabywców, co daje japońskiemu producentowi 11,4 % udziału w polskim rynku SUV-ów. "Rok 2010 zdecydowanie należał do Outlandera. Blisko 1/3 aut Mitsubishi, które sprzedaliśmy w ubiegłym roku

Fot. Hyundai
Fot. Hyundai

to Outladner!" - mówi Wojciech Kacperski - "W tym roku, pośród SUVów innych marek, które oferujemy, dużym zainteresowaniem cieszą się między innymi Hyundai ix35. Co jednak ciekawe klienci decydują się przede wszystkim na auto z najprosztą wersją wyposażenia albo na pojazd najlepiej wyposażony" - dodaje.

Sprzedaż Hyundaia ix35 w szczecińskim salonie obrazuje natomiast tendencje na rynku aut typu SUV w Polsce. Lubimy SUV-y wydając na nie więcej niż przeznaczylibyśmy na zakup auta kompaktowego podobnej klasy. Jednocześnie popularne są u nas modele w najprostszej wersji wyposażenia. Auta z najbogatszym wyposażeniem trafiają do klientów, dla których bardziej liczy się prestiż i komfort samochodu niż jego cena. SUV bardzo dobrze realizuje funkcję reprezentatywną, przez co coraz częściej wybierane są one na samochody firmowe, szczególnie dla kadry menadżerskiej.

Sukcesem SUV-ów na polskim rynku jest ich różnorodna oferta dostępna u dealerów, przez co klienci mogą wybierać spośród wielu modeli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty