Więzienie za wypicie15 lipca 2000 r. weszła w życie nowa ustawa zaostrzająca kary dla pijanych kierowców. Na jej mocy to nie kolegia a sądy będą orzekać o winie i karze za wykroczenia spowodowane pod wpływem alkoholu. Podstawową zmianą różniącą tę ustawę od poprzedniej jest uznanie jazdy pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego za przestępstwo, a nie jak to miało dotąd miejsce, jedynie za wykroczenie.
Grzywna lub aresztZgodnie z ustawą prowadzenie po spożyciu alkoholu pojazdu mechanicznego jest przestępstwem karanym grzywną, ograniczeniem wolności albo jej pozbawieniem od 3 miesięcy do 2 lat. Jeśli nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek, w którym ktoś zginie lub odniesie ciężkie obrażenia, wtedy sąd może orzec karę od 4 do 15 lat oraz dożywotnią konfiskatę prawa jazdy i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, czyli nie tylko samochodu ale i motocykla, motoroweru, samolotu, pociągu itp. Osoba prowadząca pojazd bez posiadania prawa jazdy może być skazana na karę do 3 lat więzienia.
Stukrotna nawiązkaSąd może również orzec od nietrzeźwego sprawcy poważnego wypadku nawiązkę na rzecz organizacji zajmującej się pomocą osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych w wysokości od trzykrotnego najniższego wynagrodzenia (ok. 1,5 tys. zł) do jego stukrotności (ok. 50 tys. zł). W przypadku prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu bez spowodowania wypadku, nawiązka może sięgnąć maksymalnie dziesięciokrotności najniższego wynagrodzenia (ok. 5 tys. zł).
Różowy Most Tolerancji w Głogowie. Jaka jest jego historia?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?