Superkierowcy

(ip)
Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
Większość Polaków prowadzących samochód uważa się za bardzo dobrych lub dobrych kierowców. Samoocena ankietowanych rośnie wraz z…ilością błędów, jakie popełniają odpowiadając na pytania dotyczące techniki jazdy oraz częstotliwością uczestniczenia w stłuczkach czy wypadkach.

Większość Polaków prowadzących samochód uważa się za bardzo dobrych lub dobrych kierowców. Samoocena ankietowanych rośnie wraz z ilością błędów, jakie popełniają odpowiadając na pytania dotyczące techniki jazdy oraz częstotliwością uczestniczenia w stłuczkach czy wypadkach.

 

Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP wynika, że 80 proc. ankietowanych wysoko i bardzo wysoko ocenia swoje umiejętności prowadzenia aut, a 11 proc. nie ma żadnych zastrzeżeń co do własnych zdolności.

 

Uważają oni, że potrafią poradzić sobie w każdej sytuacji na drodze. Samoocena kierowców wzrasta wraz z ilością kilometrów przejeżdżanych przez nich w ciągu roku. W ocenie własnych umiejętności nieco bardziej pokorne okazują się panie. Niewielu mężczyzn, bo tylko 15 proc. przyznaje się, że jeździ średnio lub słabo, podczas gdy wśród kobiet do gorsze umiejętności

Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha

potwierdziło 30 proc. ankietowanych.

 

- Osoby przychodzące na kursy doskonalenia techniki jazdy zazwyczaj twierdzą, że za kierownicą czują się pewnie i swobodnie. Ich spojrzenie na własne umiejętności ulega diametralnej zmianie, kiedy muszą wyprowadzić samochód z poślizgu czy ominąć przeszkodę. Okazuje się, że prawidłowe wykonanie takiego manewru najczęściej leży poza granicami ich umiejętności - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

 

Najczęściej okazuje się, że wysoka samoocena rzadko idzie w parze z rzeczywistą wiedzą o technice prowadzenia samochodu. Ankietowanym zadano pytania dotyczące zachowania się na drodze w sytuacjach takich jak poślizg czy nagłe hamowanie przed przeszkodą, np. dzieckiem wybiegającym na jezdnię. Tylko nieliczni kierowcy (co ósmy) poprawnie odpowiedzieli na wszystkie pytania, a aż co dziesiąty badany źle odpowiedział na wszystkie. Co więcej, to właśnie grupa kierowców o największej ilości popełnionych błędów najwyżej oceniała swoje umiejętności.

 

Niewiedzę ankietowanych potwierdziły wypowiedzi dotyczące uczestnictwa w ciągu ostatniego roku w wypadku drogowym lub stłuczce. Osoby, które w teście na wiedzę wypadły najgorzej, częściej niż badani o lepszych wynikach, brały udział w takim wydarzeniu. Kierowcy o słabych wynikach częściej też przyznawali się do przejeżdżania na czerwonym świetle oraz przekraczania prędkości.

 

W teście sprawdzającym wiedzę dużo lepiej wypadły kobiety, chociaż wcześniej znacznie krytyczniej oceniały swoje umiejętności. Panie popełniały mniej błędów niż panowie

- na zadane pytania bezbłędnie odpowiedziało dwukrotnie więcej kobiet niż mężczyzn (19 proc. przy 9 proc. prawidłowych odpowiedzi wśród panów).

 

W teście sprawdzającym wiedzę najgorzej poszło kierowcom bardzo doświadczonym, przejeżdżającym rocznie najwięcej kilometrów (powyżej 50 tys.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty