Strażnicy znowu z fotoradarami!

Katarzyna Fertsch
Sejm odrzucił jedyną poprawkę Senatu do nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Nowela przywraca strażnikom miejskim i gminnym możliwość wystawiania mandatów za przekroczenie prędkości wtedy, gdy zarejestruje to fotoradar. Ale nowe przepisy wejdą w życie dopiero kiedy podpisze je prezydent.

 

Inicjatywa ustawodawcza ma związek z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z marca tego roku. Trybunał uznał wówczas, że straż miejska nie może karać mandatami kierowców, zarejestrowanych przez fotoradar na przekroczeniu dozwolonej prędkości.

 

Uznano wówczas za niekonstytucyjne przepisy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji, które dawały straży miejskiej takie uprawnienia. Trybunał podkreślił, że ustawa o ruchu drogowym, nie pozwala straży na ściganie podobnych wykroczeń.

 

Strażnicy znowu z fotoradarami!

Po orzeczeniu strażnicy miejscy musieli przesyłać zdjęcia z fotoradarów policji, dopiero ta mogła karać kierowców. Wtedy też pojawiły się na ulicach wspólne patrole.

 

- Mimo tych ograniczeń, pozwoliło nam to pozostać skutecznymi - wyjaśnia Przemysław Piwecki ze Straży Miejskiej w Poznaniu. - Strażnicy zakładają blokady, a policjanci wystawiają mandaty. Gdyby nie wspólne patrole, nasze działania ograniczałoby się do pouczania kierowców.

 

Piwecki ma nadzieję, że znowelizowana ustawa zacznie obowiązywać już w lipcu.

 

- Wtedy znów będziemy mieć prawo do zatrzymywania pojazdów na drodze, gdzie jest zakaz ruchu w obu kierunkach, wystawiania mandatów za nieprawidłowe parkowanie i zbyt szybką jazdę, a także uniemożliwiania dalszej jazdy kierowcom, których będziemy podejrzewać o to, że pili alkohol - wylicza Piwecki. - Oznacza to, że będziemy zajmować się tym, co robiliśmy od 1997 r.

 

Strażnicy miejscy już bez asysty policjantów będą mogli rejestrować przy użyciu fotoradaru kierowców, którzy łamią przepisy. Miejsce i czas tych patroli zostanie ustalony z komendantem miejskim policji. Strażnik nie będzie mógł jednak zatrzymać samochodu. Pozostanie mu jedynie ustalenie właściciela i wezwanie go do siedziby straży, gdzie może być pouczony lub ukarany mandatem. Strażnik będzie mógł także kierować wnioski do sądu. Dzięki przywróconym kompetencjom, pieniądze pochodzące z mandatów wystawionych przez municypalnych, znów będą zasilały kasy miejskie.

 

Po nowelizacji ustawy strażnik będzie mógł:

 

- przy użyciu fotoradaru rejestrować: przekraczanie dozwolonej prędkości, korzystanie z pasa ruchu przeznaczonego dla komunikacji miejskiej, przejeżdżanie na czerwonym świetle czy nieustępowanie pierwszeństwa przejazdu,

- nałożyć mandat w przypadku, gdy np. kierowca nieprawidłowo zaparkuje swoje auto, pieszy przejdzie na czerwonym świetle, a rowerzysta jechać będzie po chodniku,

- w trakcie kontroli sprawdzać dokumenty, np. dowód rejestracyjny, prawo jazdy,

- zatrzymać samochód jadący drogą objętą zakazem ruchu w obu kierunkach (także motorowerzystę, rowerzystę, pieszego, czy pojazd konny - o ile naruszają przepisy),

- uniemożliwić kierowanie pojazdem osobie, co do której istnieje podejrzenie, że znajduje się pod wpływem alkoholu lub innego podobnie działającego środka (np. narkotyków).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty