Strażnicy z radarami i fotoradarami!

Maciej Pobocha
Fot. Olgierd Górny
Fot. Olgierd Górny
Trwają prace nad nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z rządowym projektem straż miejska, gminna i leśna będą mogły karać za wykroczenia drogowe.

 

Zmiana przepisów umożliwić ma strażnikom kontrolowanie kierowców m.in. pod kątem dozwolonej prędkości.

 

Mogą czy nie?

 

Obecnie, zgodnie z ustawą, prawo do wlepiania mandatów na podstawie wskazań radarów i zdjęć z fotoradarów mają Policja, Straż Graniczna, organy celne i w ograniczonym zakresie Żandarmeria Wojskowa. W ustawie nie ma mowy o korzystaniu z tych urządzeń przez strażników. Możliwość taką daje im rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji, co - jak potwierdzają wyroki sądów i opinia Rzecznika Praw Obywatelskich - jest sprzeczne z polskim prawem.

Fot. Olgierd Górny
Fot. Olgierd Górny

 

Niedawno Sąd Okręgowy w Gliwicach uznał, że strażnicy nie mają prawa "łapać" kierowców na fotoradar i wystawiać im mandatów za przekraczanie prędkości.

 

- Sąd uchylił poprzedni wyrok (zasądzający karę - przyp. red.) i umorzył postępowanie przeciwko kierowcy, zgadzając się z argumentacją, że "straż gminna nie ujawniła wykroczenia w zakresie swojego działania" - komentował sprawę sędzia Tomasz Pawlik, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gliwicach.

 

We Wrocławiu sprawa wyglądała nieco inaczej.

- Sąd nie zakwestionował postępowania mandatowego. Uznał natomiast, że kierowaniem wniosku o ukaranie kierowcy powinni zajmować się policjanci, a nie strażnicy - mówi Robert Korzeniowski z wrocławskiej straży miejskiej.

 

Ma być bezpieczniej

 

Jeśli zapis o możliwości posługiwania się radarami i fotoradarami znajdzie się w znowelizowanej ustawie, nie będzie już szans na wymiganie się od mandatu.

 

- Taka regulacja rozwieje wątpliwości dotyczące podstaw prawnych działalności strażników - mówi Marek Kulasza ze Straży Miejskiej Miasta Stołecznego Warszawy. - Najważniejsze w tym wszystkim jest tak naprawdę zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Kierowcy chcąc uniknąć mandatu za przekroczenie prędkości będą częściej zdejmować nogę z gazu, co bezpośrednio wpłynie na zmniejszenie ilości wypadków - stwierdza Marek Kulasza.

 

Walka z pijanymi

 

To nie koniec zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Rządowy projekt zakłada także wprowadzenie przymusowego badania kierowcy podejrzanego o prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.

 

- Jeśli kierowca odmówi dmuchania w alkomat, policja będzie miała prawo poddania go, nawet bez jego zgody, badaniu krwi lub moczu - mówi Edward Siarka, poseł PiS z sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, która w najbliższym czasie zajmie się projektem nowelizacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty