Straż miejska wciąż nie może używać fotoradarów

(pp) źródło: Gazeta Prawna
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse
Z powodu braku regulacji prawnych, straż miejska nie może używać fotoradarów. Mimo to, w naszym kraju część ze strażników wciąż wystawia mandaty na podstawie zdjęć z tych urządzeń. Kierowcy mogą jednak uniknąć kary.
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

- Straż miejska podobno nie ma teraz prawa używać fotoradarów. Dlaczego więc każą mi wskazać, kto jechał wtedy moim samochodem - żali się "Gazecie Prawnej" Marek M., który kilka tygodni temu został zarejestrowany przez fotoradar straży miejskiej. Kierowca przyznaje się do wykroczenia. Nie jest jednak w stanie zrozumieć, dlaczego ukarać chce go instytucja, która nie jest do tego uprawniona.

**CZYTAJ TAKŻE

Co wolno straży miejskiej?

**
Wszystkiemu winny jest brak rozporządzenia wykonawczego do ustawy z 2010 roku, Prawo o ruchu drogowym. Zapisane tam zmiany wprowadzają min. nakaz wyraźnego oznakowania miejsca pomiaru prędkości a także precyzyjnie określają miejsca, w których straż miejska może używać fotoradarów. Jednak sposób oznakowania oraz szczegółowe zasady stosowania tych urządzeń miały być zawarte w rozporządzeniu wykonawczym. Tymczasem 11 kwietnia 2011 roku do konsultacji międzyresortowych wpłynęły dopiero projekty tego dokumentu.

- W opinii Ministerstwa Infrastruktury strażnicy gminni (miejscy) mogą dokonywać kontroli w ruchu drogowym przy użyciu fotroradaru, jeżeli miejsce takiej kontroli będzie oznakowane znakiem D-51 - mówi "Gazecie Prawnej" Teresa Jakubowicz z Biura Informacji i Promocji w Ministerstwie Infrastruktury.

Niestety dla strażników miejskich, rozporządzenie o stosowaniu tego znaku zostało wydane na podstawie innych przepisów niż te, które weszły w życie 31 grudnia 2010 roku. W nowych zapisach nie ma jakiejkolwiek wzmianki na temat stosowania znaku D-51 do czasu wejścia w życie rozporządzenia wykonawczego. W praktyce straż miejska została pozbawiona prawa do używania fotoradarów.

Co powinien zrobić kierowca, któremu drogą listowną straż miejska przesłała mandat za przekroczenie prędkości na podstawie zdjęcia z fotoradaru? - W takiej sytuacji jedyną radą będzie odmowa przyjęcia mandatu. Wraz z nią trzeba skierować pismo do straży miejskiej z informacją, że fotoradar nie mógł zostać wykorzystany z uwagi na to, iż nie był prawidłowo oznakowany - mówi "Gazecie Prawnej" Wojciech Kotowski, redaktor naczelny czasopisma "Paragraf na drodze".

Jeśli jednak kierowcy przyjmą mandat, nie będą mogli się od niego odwołać. W przypadku przyznania się do przekroczenia prędkości mandat staje się prawomocny. Nawet pomimo braku uprawnień do stosowania fotoradarów przez straż miejską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty