Stop dla autostrady

ans - Gazeta Krakowska

Wykup terenów pod autostradę A4 na terenie dawnego województwa tarnowskiego został wstrzymany. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że decyzja o lokalizacji autostrady na tym terenie jest nieważna.

 

To efekt zabiegów m.in. mieszkańców Mokrzysk koło Brzeska, którzy od kilku lat starali się o odsunięcie planowanej trasy od swoich działek. Na nic zdał się wniosek Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o kasację niekorzystnego orzeczenia. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił go w całości kilka dni temu.

 

Sprawa znacznie utrudni, a najprawdopodobniej opóźni budowę autostrady, która powinna rozpocząć się w 2006 roku. Nowa droga, ma odciążyć jedną z najbardziej zatłoczonych tras w Polsce - międzynarodową "czwórkę". W tym roku natężenie ruchu na odcinku Kraków-Tarnów ma osiągać nawet 43 tys. pojazdów na dobę.

 

- Obecnie brak nam tytułu prawnego do nabywania nieruchomości na cele budowy autostrady A4 na odcinku byłego województwa tarnowskiego - przyznaje Magdalena Chacaga z krakowskiego oddziału GDDKiA.

 

- Chodziło o odsunięcie drogi o sto metrów w obrębie trzystumetrowego pasa autostrady - tłumaczy Bogdan Zachara, prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Wsi Mokrzyska.

 

Organizacja reprezentowała ponad 70 mieszkańców w sporze, który znalazł swój finał przed sądem.

 

Najpierw jednak inaczej próbowano przeforsować korzystne rozwiązanie. Korespondowano z ministerstwem infrastruktury, rozmawiano z ówczesną Agencją Budowy Autostrad. Bez skutku.

 

W 2004 r. sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sąd Administracyjnego w Warszawie. Ten podzielił argumenty protestujących z Mokrzysk oraz mieszkańca Ostrowa koło Tarnowa. Dotyczyły one błędów proceduralnych, poprzedzających wydanie w grudniu 1998 r. przez wojewodę tarnowskiego decyzji lokalizacyjnej drogi. Decyzję uchylono. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Austostrad odwołała się od orzeczenia do NSA, ale w ostatnich dniach sąd kasację oddalił.

 

Decyzje sądów oznaczają jedno: przygotowanie budowy autostrady między węzłami w Szarowie koło Bochni a Krzyżem (dzielnica Tarnowa) trzeba powtarzać od początku. Jak duże będzie opóźnienie? Drogowcy uspokajają, że kilkumiesięczne.

 

- Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku uzyskamy stosowne ustalenia lokalizacji drogi dla autostrady A4 na obszarze byłego województwa tarnowskiego - informuje M. Chacaga. Dodaje, że teraz rozważa się podział budowy na trzy etapy: Kraków - Szarów, Szarów - Brzesko i Brzesko - Krzyż.

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty