Znane powiedzenie mówi, że kierowca najbardziej cieszy się ze swojego auta dwa razy: w momencie zakupu i w chwili sprzedaży. Oczywiście na sam początek musimy skompletować informacje dotyczące obiektu sprzedaży, a przede wszystkim ustalić jego wartość, za jaką chcemy go sprzedać. W tym przypadku warto mieć na uwadze nie tylko swoje możliwości finansowe, ale także atrakcyjność oferty. Rynek samochodów używanych jest bowiem spory, a co za tym idzie oferta musi być konkurencyjna, by miała szansę się przebić.
Sprzedaż samochodu używanego. Na początek należy ustalić cenę pojazdu
Aby określić cenę, najlepiej przejrzeć podobne oferty w Internecie. Ważne, aby sprawdzać samochody o zbliżonych parametrach, z podobnego rocznika, a także brać pod uwagę takie parametry jak: marka, model, przebieg, rodzaj paliwa, pojemność silnika, generacja, rodzaj napędu, rodzaj nadwozia, jego wyposażenie oraz status samochodu (kraj rejestracji, serwisowanie, powypadkowość, tuning, pierwszy właściciel, homologacja). Warto wybrać co najmniej kilkanaście ofert i na ich podstawie określić, jaka kwota będzie należała do konkurencyjnych, która do standardowych, a która do wysokich.
Sprzedaż samochodu używanego. Odpowiednie przygotowanie auta i skompletowanie dokumentów
Oczywiście kluczowe jest też odpowiednie przygotowanie samochodu do sprzedaży. Auto powinno być posprzątane, gruntownie umyte, odkurzone i wywietrzone. Należy też pamiętać o wyjęciu wszelkich rzeczy osobistych i drobiazgów. Istotna jest jakość zdjęć - powinny być one atrakcyjne i przyciągać uwagę kupującego. Należy też zweryfikować stan tapicerki i karoserii - ubytki i zarysowania warto usunąć, gdyż potrafią one odstraszyć potencjalnych zainteresowanych. Oczywiście bardzo ważne jest sprawdzenie stanu technicznego pojazdu - popękane osłony reflektorów, zacinające się wycieraczki, porysowane szyby czy dziwne dźwięki wydobywające się spod maski z całą pewnością nie podnoszą wartości samochodu. Nikt przecież nie chce kupować skarbonki, zaś widok zadbanego auta wzbudza od razu zaufanie do właściciela. Należy też skompletować dokumenty - dowód rejestracyjny, polisę, kartę pojazdu (o ile była wydana), a także upewnić się, czy badanie techniczne jest aktualne. Sporym atutem będą też faktury za dokonane w aucie naprawy, czyli generalnie rzecz ujmując - udokumentowana historia.
Sprzedaż samochodu używanego. Trendy
Aby dowiedzieć się, jak sprawnie sprzedać samochód używany w nowych realiach, należy zacząć od ustalenia głównych przyczyn przemian, które dotknęły rynek aut używanych. Obecnie uznaje się za nie pandemię COVID-19 a także deficyt mikroczipów (dotyczący nowych samochodów, lecz rzutujący na sprzedaż aut na rynku wtórnym). Łączna ilość sprzedanych samochodów używanych w 2021 wzrosła względem poprzedniego roku o niemal 15%. W 2021 roku średnia cena używanych samochodów względem ubiegłego roku wzrosła aż o 14%. Wraz z upływem czasu ceny, po których możemy sprzedać auta marek premium i tych ze średniej półki, zrównują się. Czas wpływa natomiast na zwiększenie się ilości opinii na temat konkretnych modeli. Po zetknięciu z szerokim gronem użytkowników, niezależnie od marki, mogą zyskać miano kultowych lub też tych, które należy omijać szerokim łukiem.
Wielu klientów największą uwagę przykłada do wieku i przebiegu danego egzemplarza. Łatwo nie odróżnić wtedy aut dobrze utrzymanych i wolnych od szkód od niepewnych egzemplarzy, których rzeczywisty stan techniczny a nawet oryginalny przebieg znacznie odbiegają od standardu w danym roczniku. Najwięcej aut sprzedanych w Polsce ma więcej niż 12 lat (31% udziału rynku) oraz ponad 150 tys. km przebiegu (51% udziału).