Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie – czy nowy właściciel może kontynuować OC?

Materiał informacyjny Punkta
Wraz z zakupem samochodu to na Ciebie przechodzi obowiązek zadbania o jego ubezpieczenie. Dowiedz się, jaką rolę może odegrać w tym polisa zbywcy i czy warto ją zachować.

Formalności związane ze sprzedażą samochodu a ubezpieczenie OC

Jak wyglądają formalności z punktu widzenia obu stron transakcji? Umowa kupna-sprzedaży samochodu to tylko jeden z elementów, o których trzeba pamiętać. Na poprzednim właścicielu ciąży obowiązek wyrejestrowania samochodu, powiadomienia o tym fakcie ubezpieczyciela, a także opłacenia podatku od sprzedaży samochodu. Nabywca musi z kolei zarejestrować pojazd, zapłacić podatek od wzbogacenia się – i oczywiście ubezpieczyć samochód.

W odniesieniu do ostatniej pozycji nowy właściciel ma do wyboru 2 opcje: zachowanie polisy zbywcy lub wypowiedzenie umowy OC z obecnym ubezpieczycielem i zakup w innym miejscu. Jeśli zdecydujesz się na rezygnację z dotychczasowego ubezpieczyciela, możesz zrobić to w dowolnym momencie, gdyż w tym przypadku nie obowiązuje standardowy termin.

O czym pamiętać, jeśli zdecydujesz się na kontynuowanie OC zbywcy?

Korzystając z polisy poprzedniego właściciela pojazdu, musisz zwrócić uwagę na jedną kwestię. Takie ubezpieczenie nie przedłuża się automatycznie, lecz wygasa z ostatnim dniem umowy. Trzeba zatem pamiętać o wykupieniu nowego ubezpieczenia OC na czas.

Jeśli tego nie dopilnujesz, narazisz się na konsekwencje jazdy bez ubezpieczenia. Należą do nich mandat, konieczność pokrycia wyrządzonych szkód z własnej kieszeni i co najważniejsze – wysoka kara od UFG.

Czy można sprzedać auto bez OC?

Każdy zarejestrowany w Polsce pojazd musi mieć ważne ubezpieczenie, bez względu na to, czy porusza się po drogach, czy też jest niesprawny i stoi w garażu. Mimo wszystko możesz zdecydować się na zakup takiego samochodu bez obawy o to, że zaległości poprzedniego właściciela narobią Ci problemów.

Istotne jest tylko to, by samochód został ubezpieczony z chwilą, w której podpisujesz umowę sprzedaży samochodu i przejmujesz go na własność. Nie możesz więc ruszyć z posesji zbywcy bez nowej polisy. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup OC online, np. za pośrednictwem omnichanelowej agencji Punkta. Korzystając z niej, nie tylko dokonasz zakupu, ale też porównasz oferty od 16 towarzystw, aby znaleźć najkorzystniejszą.

Dlaczego warto poszukać nowego ubezpieczenia samochodu?

Jeśli polisa zbywcy jest opłacona w całości, a jej koszt został wliczony w cenę pojazdu, skorzystanie z tego ubezpieczenia rzeczywiście może być opłacalne. Jeśli jednak opłacenie kolejnych rat będzie już Twoim obowiązkiem, warto rozważyć sprawdzenie, czy rzeczywiście to dobra decyzja. Dlaczego?

Na cenę OC wpływają czynniki dotyczące i samochodu, i kierowcy. Może okazać się tak, że Twoja sytuacja jest korzystniejsza niż poprzedniego właściciela auta. Tym samym zakup polisy będzie kosztować Cię mniej, np. dzięki bezszkodowej historii ubezpieczeniowej czy możliwości parkowania pojazdu w indywidualnym garażu zamiast przy ulicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na motofakty.pl Motofakty
Dodaj ogłoszenie