Sprzedaż samochodów. Te marki wybierają Polacy

Mariusz Michalak
Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com
Udostępnij:
W pierwszych dwóch dekadach października zarejestrowano 23 177 nowych samochodów osobowych, o 7,08% mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wzrost odnotowały natomiast samochody dostawcze. Jakie auta kupują Polacy?

Jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR z danych zawartych w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wynika, że liczba zarejestrowanych aut osobowych oraz dostawczych o DMC do 3,5t wzrosła we wrześniu 2020 roku w porównaniu do analogicznego miesiąca roku poprzedniego, była również wyższa w stosunku do poprzedniego miesiąca (sierpnia 2020 roku)

Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, we wrześniu 2020 roku zarejestrowano w Polsce 43 222 samochody osobowe oraz dostawcze o DMC do 3,5t, czyli o 9,45% (+3 731 szt.) więcej niż rok wcześniej oraz o 9,31% (+3 682 szt.) więcej niż w sierpniu 2020 roku. Dane skumulowane (335 471 szt.) wykazują spadek sprzedaży w 2020 roku o 27,37% (-126 421 szt.).

Sprzedaż nowych samochodów w październiku

A co przyniesie październik? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR podaje wstępne dane, W pierwszych dwóch dekadach października zarejestrowano 23 177 nowych samochodów osobowych, o 7,08% mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wzrost odnotowały natomiast samochody dostawcze – 3 108 pojazdów użytkowych to o 8,25% więcej niż przed rokiem. Łącznie rynek aut do 3,5 tony - z wynikiem 26 285 sztuk - zmniejszył się o 5,49%. W pierwszych dwóch dekadach października było 14 dni roboczych, tyle samo co rok wcześniej. Cały tegoroczny październik będzie miał 22 dni robocze, o jeden mniej niż w 2019 roku.

Szczegółowe dane sprzedaży aut za cały październik przedstawimy na początku listopada.

Sprzedaż aut. Maleje popyt na nowe samochody w Europie

We wrześniu 2020 roku na unijnym rynku samochodów osobowych zanotowano pierwszy wzrost w tym roku. Rejestracje zwiększyły się w ubiegłym miesiącu o 3,1% i sprzedano w całej Unii Europejskiej 933 987 nowych samochodów. Na czterech największych rynkach wyniki były jednak zróżnicowane. Spadek odnotowano w Hiszpanii (-13,5%) i Francji (-3,0%), a we Włoszech (+ 9,5%) i Niemczech (+ 8,4%) wzrost.

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 r. popyt na samochody w UE skurczył się o 28,8%. Od stycznia do września zarejestrowano siedem milionów sztuk, prawie 2,9 mln mniej niż w tym samym czasie okresie w ub.r.. Rzeczywiście, pomimo pozytywnych wyników z ostatniego miesiąca, wpływ COVID-19 wciąż w dużym stopniu odbija się na skumulowanych wynikach samochodowego rynku w UE. Wśród głównych rynków w br. Hiszpania odnotowała jak dotąd, najgłębszy spadek (-38,3%), następnie Włochy (-34,2%), Francja (-28,9%) i Niemcy (-25,5%). W Polsce rynek skurczył się o 28,2%.

MARKALiczba zarejestrowanych aut osobowych w październiku 2020 Rejestracje dzienne


W ciągu pierwszych 10 dniW ciągu pierwszych 20 dniPaździernik




202020192020201920202019
[liczba sztuk][liczba sztuk]



Toyota1 8291 8703 6303 652134259
Skoda1 8302 3233 3813 627166242
Volkswagen9721 8012 1092 794129151
Kia5438221 2791 4285991
Mercedes6948081 2361 3225888
Hyundai5807391 1051 2965379
Dacia4284841 0228953573
Audi4222599924591971
BMW4477469431 1495367
Ford2464408239203159
Renault3314808051 0073458
Fiat3203177405672353
Volvo3162315994591743
Peugeot3372225994461643
Suzuki2731424752461034
Citroen2292714644501933
Opel1834094218002930
SEAT2273774145712730
Mazda1795403271 0323923
Nissan1521363223081023
Lexus13690254167618
Honda1281562513351118
Mitsubishi1222072313191517
MINI9788188146613
JEEP8396153160711
Alfa Romeo50451059238
Porsche3939786936
Land Rover3858778546
Subaru3230614124
Ssangyong168361413
Jaguar819173911
DS511141311
Abarth236600
Bentley305000
Smart151600
Ferrari001100
Infiniti030400
Maserati020200
Aston Martin000000
POZOSTAŁE65131501
RAZEM11 30414 28223 17724 9421 0201 656

Źródło:IBM SAMAR

Zobacz także: Tak prezentuje się pickup Forda w nowej wersji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Motocyklista niemal potrącił dziewczynkę na przejściu dla pieszych

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Motofakty
Dodaj ogłoszenie