Sprzedaż samochodów. Coraz więcej rejestracji takich pojazdów

Mariusz Michalak
Opracowanie:
Jak wskazano w raporcie KPMG w Polsce i PZPM “Branża motoryzacyjna. Podsumowanie danych za H1 2024”, na rynku jest coraz więcej pojazdów z napędami alternatywnymi.
Jak wskazano w raporcie KPMG w Polsce i PZPM “Branża motoryzacyjna. Podsumowanie danych za H1 2024”, na rynku jest coraz więcej pojazdów z napędami alternatywnymi. Jakub Steinborn
W pierwszej połowie 2024 roku Polacy zarejestrowali 145 tys. samochodów osobowych z napędami alternatywnymi, czyli o 39,4 proc. więcej w porównaniu z tym samym okresem 2023 roku - wynika z raportu KPMG. Jak dodano, wzrosła także liczba rejestracji samochodów marek premium.

Jak wskazano w raporcie KPMG w Polsce i PZPM “Branża motoryzacyjna. Podsumowanie danych za H1 2024”, na rynku jest coraz więcej pojazdów z napędami alternatywnymi. Zgodnie z publikacją w pierwszej połowie 2024 roku Polacy zarejestrowali 145 tys. samochodów osobowych z napędami alternatywnymi, czyli o 39,4 proc. więcej w porównaniu z tym samym okresem 2023 roku. Według autorów raportu wzrost generują przede wszystkim pojazdy o napędzie hybrydowym.

“W przypadku samochodów elektrycznych, podobnie jak na wielu innych rynkach europejskich, tempo wzrostu jest mniejsze niż w ubiegłych latach. Zwraca uwagę wzrost liczby punktów ładowania” – przekazał Przemysław Szywacz, Partner w Dziale Doradztwa Podatkowego, Lider doradztwa dla sektora motoryzacyjnego w KPMG w Polsce, cytowany w informacji.

Według raportu w okresie od stycznia do czerwca 2024 roku w Polsce zarejestrowano 277 tys. samochodów osobowych, o 16 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Liczba klientów instytucjonalnych zwiększyła się o jedną dziesiątą (+10,3 proc. r/r), z kolei liczba klientów indywidualnych wzrosła o jedną trzecią (+31 proc. r/r).

Jak zaznaczono w raporcie, w drugim kwartale 2024 r. dynamicznie rosła liczba rejestracji samochodów marek premium, których zarejestrowano 71,4 tys. sztuk (wzrost o 23 proc. r/r). W tym samym czasie zarejestrowano 205,6 tys. sztuk aut marek popularnych (+13,8 proc. r/r).

“Pierwszą połowę bieżącego roku możemy zaliczyć do udanych, bo rejestracje samochodów osobowych wzrosły o 16 proc., natomiast samochodów dostawczych utrzymują się mniej więcej na tym samym poziomie co w roku ubiegłym. Co prawda w segmencie pojazdów ciężkich odnotowaliśmy 10-procentowy spadek, ale biorąc pod uwagę to, że przewidywania z końca zeszłego roku zakładały znacznie większe spadki, obecne wyniki nie okazują się aż tak złe” – mówi Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

W publikacji wskazano obniżenie liczby rejestracji samochodów ciężarowych i przyczep. W okresie od stycznia do czerwca 2024 roku zanotowano 15,5 tys. nowych rejestracji tego typu pojazdów (-10,2 proc. r/r). Podobny trend występuje w przypadku przyczep i naczep, których liczba rejestracji w pierwszej połowie roku wyniosła niemal 10 tys., co stanowi spadek aż o 30,3 proc. w porównaniu z wynikami sprzed roku.

ZOBACZ TAKŻE: Czy znasz ten znak drogowy?

Z kolei rok 2024 przyniósł znaczący wzrost rejestracji motocykli, jak i wyraźny rozwój na rynku motorowerów. W pierwszym półroczu 2024 roku zarejestrowano 22 tys. nowych motocykli, czyli o 35 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku. Również rynek motorowerów prezentuje się pozytywnie, z wolumenem rejestracji osiągającym 7 tys. nowych motorowerów, czyli o 24,2 proc. więcej r/r.

W okresie od stycznia do czerwca 2024 roku wyprodukowano w Polsce 338,2 tys. pojazdów samochodowych – o 10,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

W raporcie zwrócono uwagę na szereg istotnych wyzwań w zakresie cyberbezpieczeństwa, które dotykają branżę motoryzacyjną. Zaliczają się do nich: brak interdyscyplinarnego projektowania i procesów cyberbezpieczeństwa, rosnąca złożoność przepisów dotyczących cyberbezpieczeństwa i prywatności danych, niewystarczająca zgodność w zakresie cyberbezpieczeństwa w łańcuchu dostaw, brak ustandaryzowanych miar do oceny dojrzałości cyberbezpieczeństwa oraz rosnąca liczba interfejsów wewnętrznych i zewnętrznych.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty