
Polacy nadal chętnie przywożą używane samochody z Zachodu. Jak podaje instytut Samar, przez pierwszych dziesięć miesięcy tego roku zarejestrowano w naszym kraju 675 tys. takich aut. Każdy z kierowców, którzy zdecydują się na zakup samochodu w innym państwie Unii, musi odwiedzić kilka urzędów, zgromadzić wiele różnych dokumentów i przede wszystkim wydać sporo pieniędzy na akcyzę i inne opłaty.
Pierwszy krok – Urząd Celny
Kupiliśmy używany pojazd w innym kraju UE. Pierwsze kroki kierujemy do Urzędu Celnego, aby złożyć deklarację celną. Mamy na to 14 dni od daty wprowadzenia pojazdu na terytorium Polski. Należy złożyć deklarację uproszczoną AKC-U we właściwym dla miejsca zameldowania urzędzie celnym.
Kolejny krok to zapłata podatku akcyzowego z tytułu zakupu samochodu osobowego (fachowo nazywa się to nabycie wewnątrzwspólnotowe). Obecnie obowiązują dwie stawki akcyzy na sprowadzane samochody, tj. 3.1 proc. dla pojazdów z silnikiem o pojemności skokowej do 2000 ccm i 18.6 proc. dla pojazdów z silnikiem o pojemności skokowej powyżej 2000 ccm.