Sprawdź karoserię

(ms)
Przed zakupem używanego samochodu warto przyjrzeć się dokładnie jego karoserii. Nawet pobieżne oględziny mogą zdemaskować auto po wypadku lub mocno skorodowane.

Oto kilka wskazówek.Widoczne rdzawe miejsca na karoserii wskazują na niedostateczną konserwację i ogólnie zły stan pojaz-
du. Szczególnie niebezpieczna jest rdza na progach, podłużnicach, nadkolach, zagięciach zderzaków i na spodzie drzwi. Korozja atakuje także miejsca ukryte pod listwami ozdobnymi, pod wykładziną podłogową i w bagażniku. Bez większego znaczenia są natomiast drobne odbicia lakieru w miejscach po uderzeniu kamienia.
Konserwacja podwozia
Warstwa konserwująca powinna być regularnie odnawiana i absolutnie nie może przykrywać rdzy lub uszkodzeń podwozia. Podejrzana jest świeża warstwa środka konserwującego we względnie starych samochodach - często przykrywa ona miejsca zaatakowane przez korozję. Konserwacja trudno dostępnych miejsc karoserii powinna być przeprowadzana w nowym samochodzie przez specjalistyczny zakład. Konserwacja tych miejsc przeprowadzona po kilku latach użytkowania pojazdu w zasadzie nie odnosi skutku.
Wypadek
Cechy charakterystyczne aut po wypadku - nowy lakier przy relatywnie małym przebiegu (różnice w odcieniu lakieru lub ślady na uszczelkach gumowych), źle dopasowane drzwi i pokrywy, dodatkowe spawy na częściach nośnych karoserii i w dnie bagażnika, różny stopień zużycia zderzaków lub nierównomiernie zużyte opony. W razie wątpliwości warto zasięgnąć opinii rzeczoznawcy.
Nieszczelność
Warto ją sprawdzić korzystając z myjni - może się zdarzyć, że ślady wody pozostaną we  wnętrzu samochodu lub bagażnika, należy zajrzeć pod wycieraczki podłogowe. Sprawdzić, czy ślady wilgoci występują wewnątrz obudowy świateł, czy uszczelki wokół szyb nie przepuszczają wody (mogą być popękane), czy otwarte są rowki odprowadzające wodę (drzwi, rozsuwany dach).
Silnik
Wymieniane elementy silnika lub skrzyni biegów pozwalają przypuszczać, że samochód ma duży przebieg. Świadczyć o tym mogą także ślady zadrapań wycieraczek na przedniej szybie, zużyte pokrycia gumowe na pedałach, wysłużone pokrycie kierownicy i tapicerka fotela kierowcy.
Ogrzewanie
Sprawdzić szczelność wymienników ciepła i przewodów doprowadzających wodę. Nieszczelności można rozpoznać po wapiennych osadach. Skontrolować działanie ogrzewania wnętrza. Natężenie zapachu przy włączonym ogrzewaniu powinno być nieznaczne.
Akumulator
Żywotność akumulatora wynosi od 2 do 6 lat. Jego wierzch nie powinien mieć rys ani zniekształceń. Bieguny powinny być natłuszczone.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty